سنسور طبقات آسانسور

سنسور طبقات آسانسور

ELEVATOR MAGNETIC SENSOR

با لازمه وجود زندگی شهرنشینی و استفاده زیاد از ساختمانهایی با طبقات زیاد هر روزه برای بالا یا پایین آمدن از طبقات مختلف این ساختمانها از آسانسور استفاده می کنیم. چند بار تا به حال هنگام استفاده از آسانسور از خود پرسیده‌­اید که چرا کابین آسانسور همسطح با طبقات می ایستد یا نمی‌ ایستد؟

آیا در سیستم آسانسور وسیله مکانیکی وجود دارد که باعث شناسایی و توقف می شود یا اینکه آسانسور به صورت هوشمند این کار را انجام می دهد؟

در واقع یکی از دلایل اصلی عیب یابی آسانسور و تنظیم آن همین موضوع است که چرا کابین آسانسور همسطح با طبقات نمی­‌ ایستد. اگر در آسانسور مورد استفاده شما نیز این اتفاق افتاده باشد حتما نسبت به رفع آن مشکل حساس بوده و برای رفع آن مشکل اقدام نموده اید، زیرا در صورت عدم رفع این مشکل، باعث می‌­شود که افراد پایشان به لبه طبقات گیر کند و زمین بخورند.

سنسور طبقات آهن ربایی آسانسور یا الکتروسیگنال چیست؟

سنسور طبقات آهن ربایی یکی از قطعات الکتریکال در آسانسور است که در مرحله آخر نصب آسانسور یعنی مرحله راه اندازی از آن استفاده می شود و استفاده از این قطعه در تمامی آسانسورها از جمله مسافربر، باربر، خودروبر، و برانکاردبر الزامی می باشد. سنسور طبقات آسانسور دارای ساختاری ساده است اما وظیفه بسیار مهمی بر عهده دارد و آن هم تشخیص و شناسایی طبقات است و از طریق آهن رباهای نصب شده شاخص طبقات، و پایین ترین توقف و بالاترین توقف را شناسایی کرده و طبقات را هم مشخص می کند. سنسورهای مغناطیسی ابزاری بسیار مناسب برای طراحی چنین سیستمی می باشند زیرا علاوه بر هزینه کم، نصب آسان و دقت بالایی دارند و به همین منظور به وفور در صنعت آسانسور مورد استفاده قرار می گیرند. سنسور طبقات به سقف کابین و به قسمت یوک متصل می گردد و بالاتر از کفشک آسانسور قرار می گیرد و وظیفه شناسایی طبقات آسانسور را بر عهده دارد.

سیستم سنسور باید شامل وسایل هشدار دهنده ای باشد که به مسافران در آسانسور هشدار دهد که خطری وجود دارد. مثلا وقتی که سنسور تشخیص دهد که کابین آسانسور به اندازه کافی با کف تراز نشده است.

وسایل هشدار دهنده ممکن است شامل وسایل هشدار دهنده شنیداری یا بصری یا هر دو باشد. وسایل هشدار دهنده شنیداری ممکن است شامل یک بلندگو و پیام ضبط شده باشد که هشدار را اعلام می کند. وسایل هشدار دهنده بصری ممکن است شامل یک علامت روشن باشد. معمولا وسیله هشدار دهنده داخل کابین آسانسور قرار دارد. وسایل هشدار دهنده نیز ممکن است در هر طبقه از ساختمان مجاور درب های آسانسور ارائه شود. لازم به ذکر است که وسیله هشدار زمانی کار می کند که آسانسور توقف کرده باشد.

نحوه عملکرد سنسور طبقات آسانسور

سنسورهای مغناطیسی که در صنعت آسانسور استفاده می شوند از نوع لچ می باشند به این معنی که آخرین حالت خود را حفظ می کنند. اگر بخواهیم به صورت ساده توضیح دهیم یعنی اینکه فرض کنید یک سنسور مغناطیسی لچ و یک آهن ربا در اختیار دارید. در داخل سنسور یک کنتاکت بسیار ریز طراحی شده است که اگر مثلا قطب منفی آهن ربا روبروی سنسور قرار گیرد باعث بسته شدن کنتاکت شده و اگر قطب مثبت آهن ربا جلوی سنسور قرار گیرد باعث باز شدن کنتاکت خواهد شد و به خاطر اینکه کنتاکت از نوع لچ می باشد لذا آخرین حالت کنتاکت حفظ خواهد شد.

ما برای اینکه هر طبقه را شناسایی کنیم چند آهن ربا در نزدیک یه هر طبقه بر روی ریل کابین تعبیه می کنیم تا سنسوری که بر روی کابین و نزدیک به ریل نصب شده است، این آهن رباها را شناسایی کرده و فرمان توقف آسانسور را بدهد. در نصب سنسور باید دقت زیادی صورت گیرد تا از حوادث احتمالی جلوگیری شود.

در سیستم های شناسایی قدیمی در هر طبقه یک سوییچ جهت شناسایی وجود داشت ولی به علت مشکلاتی از قبیل صدا دادن سنسورها، سیم کشی زیاد سیستم هنگام نصب. خرابی غیر متمرکز و سختی دسترسی از رده خارج و جای خود را به ۲ عدد سنسور از نوع مغناطیسی که با آهن ربا کار می کند داده است.

در سیستم جدید شناسایی ۲ سنسور جهت دورانداز و شناسایی طبقات آسانسور استفاده می شود که عبارتند از :

  • دور انداز
  • استوپ طبقه

که این سنسور ها جایگزین سنسورهای ثابت شده اند.

این سنسورها به وسیله تراول کابل به مدار فرمان متصل شده اند و  وظیفه خواندن سیگنال های مغناطیسی را دارند و کار شناسایی را انجام می دهند.

در هر طبقه به جای یک سنسور از یک عدد آهن ربا استفاده شده که به محض قرار گرفتن سنسور روی کابین مقابل آهن ربا، سنسور عمل کرده پالسی به مدار فرمان می فرستد، به این طریق به راحتی مدار کنترل شده و آسانسور در جای لازم می ایستد.

البته برای استوپ طبقه در هر طبقه یک آهن ربا کافی است ولی برای دور اندازی در هر طبقه ۲ آهن ربا نیاز می باشد. یکی برای جهت بالا و دیگری جهت پایین. که این عمل با یکی در میان شمردن آهن رباهای دور انداز توسط مدار فرمان اصلاح شده در حقیقت یکی از آهن رباها را می شمرد و دیگری را در نظر نمی گیرد.

نکته: این قاعده برای بالاترین و پایین ترین طبقات فرق می کند. چون در طبقه بالا و پایین یک جهت حرکت تعریف شده است پس یک آهن ربای دور انداز کافی می باشد.

برای مشاوره و خرید صفر تا 100 قطعات آسانسور 3 تا 9 توقف به بخش لیست قیمت محصولات مراجعه فرمایید.  
 
برای مشاوره و خرید انواع سنسور طبقات آسانسور با شماره های زیر در تماس باشید:
 
شماره های تماس: 66803528-66803238--021
شماره فکس: 66790206--021
همراه-تلگرام-واتساپ: 09128599265
 

ویژگی اصلی سنسور الکتروسیگنال طبقات آسانسور

این سنسورها در آسانسور بسیار فعال هستند و به دلیل عملکرد مطمئن و سریع معروف هستند. عملکرد و دقت بالا، قیمت بسیار مناسب، نصب آسان همراه با کابل 4 متری و جعبه منبع تغذیه، از ویژگی های اصلی این سنسورها به شمار می رود.

معایب و مزایای سنسورهای مغناطیسی آسانسور

سنسورهای مغناطیسی به مرور زمان خاصیت خود را از دست می دهند و بعضی وقت ها به درستی قطب های مغناطیسی آهن رباها را تشخیص نمی دهند و یا اینکه ممکن است کنتاکت ها آخرین حالت خود را حفظ نکنند که در این صورت باعث عدم توقف کابین در طبقه مورد نظر می شود. با این وجود دارای مزایایی همچون هزینه کم، نصب آسان و دقت بالایی دارند و به همین منظور به وفور در صنعت آسانسور مورد استفاده قرار می گیرند.

اجزا تشکیل دهنده سنسورهای الکتروسیگنال آسانسور

سیستم تشکیل دهنده این سنسورها بسیار ساده هستند و توسط یک دیود که در مرکز آنها قرار دارد، امواج مغناطیسی را دریافت می‌کند.
در گذشته، از صفحات فلزی به جای آهن ربا در آسانسورها استفاده می‌شده که اکنون این صفحات منسوخ شده‌اند.

در سیستم الکتروسیگنال از دو نوع آهن ربا استفاده می‌ شود:

  • آهنربای خطی
  • آهنربای نقطه‌ای

آهن رباهای خطی که تقریبا قدیمی هم هستند به صورت دقیق به سنسورها نیروی مغناطیسی وارد نمی‌کنند و اغلب مقداری خطا دارند که این خطا توسط آهن رباهای نقطه ای برطرف شده است

انواع سنسور های آهن ربایی طبقات آسانسور

  • سنسور مغناطیسی با آهن ربای گرد: این سنسور پس از عبور از مقابل هر یک از قطب های یک آهن ربا تغییر وضعیت داده و حالت خود را تا دیدن قطب دیگر آهن ربای بعدی حفظ می کند. (این نوع برای تنطیم لول طبقات دقیقتر عمل می کند) در آهن رباهای گرد طرف مشکی قطب S و طرف نشان دار (قرمز) قطب N می باشد.
  • سنسور مغناطیسی با آهن ربای تخت: در این سنسور پس از عبور از مقابل آهن ربا یک بار کنتاکت باز می شود و پس از عبور از آن بسته خواهد شد.

سخن نهایی

سنسور طبقات آهن ربایی آسانسور یکی از قطعات مهم الکترونیکی آسانسور برای شناسایی طبقات آسانسور به منظور توقف کابین درست سر طبقات، مورد استفاده قرار می گیرد. بهترین برندهای سنسور طبقات آسانسور در فروشگاه قطعات آسانسور افق به صورت عمده و خرده با قیمت مناسب آماده تحویل به مشتریان عزیز می باشد و به سراسر کشور ارسال می شود.
                                                                 
                          در مجموعه فروشگاه قطعات آسانسور افق می توانید تمامی لوازم آسانسور مورد نیاز خود را در اسرع وقت و در سراسر کشور دریافت نمایید.
  

 

انواع سنسور طبقات آسانسور و سایر قطعات آسانسور از جمله انواع ریل های چینی و ترک و ایتالیا و موتورهای گیربکس و گیرلس در برندهای مختلف ایرانی و ایتالیایی و درب های لولایی ساده و طرحدار و تمام اتوماتیک حریری و روانکار و یاران و نوین سیستم و انواع تابلو و کابین های MDF استیل و تمام استیل در طرحهای مختلف و قطعات مکانیک و راه اندازی در مجموعه آسانسور افق، با بهترین کیفیت و قیمتهای مناسب آماده ارائه به مشتریان عزیز می باشد.

برای مشاوره و دریافت پیش فاکتور یا خرید با شماره تلفنهای: 66803238-66803528-021 تماس گرفته و یا به شماره تلفن: 66790206-021 فکس نمایید و یا سفارش خود را به شماره همراه: 09128599265 واتساپ یا تلگرام ارسال نمایید.   

سنسور طبقه ماموت فلزی

قیمت فروش سنسور طبقات ماموت فلزی با آهن ربا: 6000000 ریال سنسور طبقه آسانسور ماموت فلزی و سایر قطعات آسانسور از جمله انواع ریل های چینی و ترک و ایتالیا…

آهن ربا گرد آسانسور

قیمت فروش آهن ربا گرد سنسور طبقات آسانسور: هر عدد 60000 ریال آهن ربا گرد و انواع سنسور طبقات آسانسور و سایر قطعات آسانسور از جمله انواع ریل های چینی…

سنسور طبقه پیشرو فلزی

قیمت فروش سنسور طبقات پیشرو فلزی با آهن ربا: 5500000 ریال قیمت فروش سنسور طبقات پیشرو فلزی بدون آهن ربا: 4500000 ریال MAGNETIC SENSOR بیش از 2 دهه است که…

سنسور طبقه پیشرو پلاستیکی

قیمت فروش سنسور طبقات پیشرو پلاستیکی با آهن ربا: 4500000 ریال قیمت فروش سنسور طبقات پیشرو پلاستیکی بدون آهن ربا: 3500000 ریال MAGNETIC SENSOR بیش از 20 سال است که…