فتوسل یا چشمی آسانسور

فتوسل یا چشمی آسانسور

photocell

به دنبال زندگی شهری و مرتفع شدن ساختمان‌ها کاربرد آسانسور‌ها نیز روز‌ به‌ روز افزایش یافته و اکنون آسانسور به وسیله‌ای لازم برای زندگی شهر نشینی تبدیل شده که روزانه چندین بار از آن استفاده می‌ کنیم. به همین خاطر آسانسور باید سیستم ایمنی بسیار قوی داشته باشد تا امنیت مسافران خود را به بهترین شکل ممکن تامین کند. فتوسل یا چشمی آسانسور یکی از اجزای سیستم ایمنی آسانسور به شمار می‌ رود که امروزه در اکثر آسانسورها از آن در انواع مختلف و برند گوناگون ایرانی و خارجی استفاده می شود.

آسانسور ‌به نوعی جزئی از تجهیزات حمل و نقل است که امروزه در بسیاری از ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، بیمارستان‌ها و … استفاده می‌ شود. برای بسیاری از افراد اتفاق افتاده‌ است که در زمان ورود به آسانسور درب بسته شده ‌باشد. استرس این اتفاق ممکن است مدت زمان زیادی در ذهن افراد باقی بماند و چه بسا بسیاری از افراد این ترس از آسانسور را همیشه با خود داشته باشند. این سنسورها برای جلوگیری از بسته شدن درب آسانسورها بسیار مهم هستند. اگر شخص یا شی، ورودی درب را مسدود کند این سنسورها مانع را شناسایی می‌ کنند و درب باز می‌ ماند و تا هنگامی که شخص از آنجا دور نشود درب بسته نمی‌ شود.

فتوسل یا چشم الکترونیکی آسانسور

فتوسل (چشم الکترونیکی) یکی از قطعات ایمنی سیستم آسانسور می باشد که وظیفه آن تشخیص موانع (از جمله انسان، اتومبیل، اشیاء و… ) در مسیر ورودی کابین، به منظور محافظت از آنها در برابر ضربه ناشی از برخورد با درب اتوماتیک آسانسور می باشد. در صورتی که مانعی وجود داشته باشد درب آسانسور بسته نخواهد شد و کابین نیز حرکت نخواهد کرد. در درب های اتوماتیک فتوسل تا زمانی که مانعی را در سر راه ورودی درب تشخیص دهد، مانع از حرکت آسانسور می گردد. در واقع درخواست بسته شدن درب آسانسور به تابلو فرمان توسط فتوسل انجام می پذیرد.

فتوسل یا چشمی آسانسور چگونه کار می‌کند

نحوه عملکرد این سنسور در آسانسور بسیار ساده و در عین حال مهم می باشد. فتوسل شامل یک یا چند فرستنده نوری در یک سمت درب آسانسور و یک یا چند گیرنده نوری در سمت دیگر درب آسانسور می‌باشد که به وسیله کابل به سقف آسانسور متصل شده‌اند. دیود‌های کنترلر مسیرهای نوری بین فرستنده و گیرنده‌های نوری را مدام کنترل می‌کنند و در زمان قطع بودن این مسیر از حرکت نکردن آسانسور اطمینان حاصل می‌ کنند. بدین صورت که فرستنده ها سیگنالهای نوری خود را به گیرنده ارسال می کنند. زمانی که مانعی وجود داشته باشد، توسط این سنسور ها تشخیص داده شده و سیگنال به گیرنده ارسال نمی شود در نتیجه با صادر نشدن فرمان بسته شدن درب آسانسور، فتوسل از مسافرین محافظت می کند.

برای مشاوره و خرید صفر تا 100 قطعات آسانسور 3 تا 9 توقف به بخش لیست قیمت محصولات مراجعه فرمایید.  
 
برای مشاوره و خرید انواع فتوسل آسانسور با شماره های زیر در تماس باشید:
 
شماره های تماس: 66803528-66803238--021
شماره فکس: 66790206--021
همراه-تلگرام-واتساپ: 09128599265

 

انواع فتوسل یا سنسور چشمی آسانسور

 • فتوسل نقطه ای: فتوسل نقطه ‌ای تنها یک نقطه از درب آسانسور را تحت پوشش دارد.
 • فتوسل پرده ای: فتوسل پرده ای تمام سطح درب آسانسور را تحت پوشش قرار می دهد.

 

فتوسل نقطه ای آسانسور چیست؟

فتوسل نقطه ای آسانسور همانطور که از نامش پیداست دارای یک فرستنده و گیرنده است که در دو طرف درب آسانسور نصب شده اند که با یک کابل به سقف کابین متصل اند، به همین دلیل است که به آنها فتوسل نقطه ای گفته می شود. محل نصب این فتوسل ها در ارتفاع 50 تا 70 سانتی متر از سطح زمین در نظر گرفته می شود. دیود های کنترلر کار انتقال و دریافت پرتوهای نوری را بر عهده دارند سنسور چشمی آسانسور قابلیت تشخیص موانع در مسیر ورودی کابین را دارد و در صورت مشاهده هرگونه مانعی از بسته شدن درب آسانسور و حرکت کابین جلوگیری میکند. در واقع وظیفه این سنسورها باز نگه داشتن درب آسانسور هنگام عبور مسافرین به داخل یا خارج از آسانسور می باشد. این قطعات تنها یک نقطه ی خاص را پشتیبانی می کنند، این به این معنی است که تا زمانی که شما از دقیقا از جلوی آن نقطه عبور نکنید نمی توانید مانع بسته شدن درب آسانسور بشوید. بدلیل اینکه ارسال شعاع نوری تنها از یک نقطه صورت می گیرد باید برای جلوگیری از بسته شدن درب باید دقیقا در برابر خط سنسور قرار گرفت و این موضوع موجب کاهش دقت در کنترل خواهد شد. این مطلب نباید باعث ایجاد نگرانی در شما شود چون حتی اگر مسیر نوری قطع نشود و درب بسته شود سنسور‌های موجود در درب آسانسور باعث باز شدن درب آسانسور می‌ شوند و آسانسور به هیچ وجه تا زمان بسته شدن کامل درب حرکت نخواهد کرد. چشمی یا فتوسل نقطه ای آسانسور شامل یک پاور و دو سیمی است که روی آنها لیزر کار گذاشته شده است و در دو طرف درب قرار می گیرند. لازم به ذکر است که قیمت فتوسل نقطه ای آسانسور نسبت به پرده نوری آسانسور کمتر است .

انواع فتوسل نقطه ای آسانسور

 • فتوسل نقطه ای تک کاناله: دارای یک فرستنده و گیرنده است.
 • فتوسل نقطه ای دو کاناله: دارای دو فرستنده و گیرنده است.

فتوسل پرده ای آسانسور چیست؟

شکلی کامل از فتوسل آسانسور، پرده نوری است که به هنگام بسته شدن درب آسانسور امنیت افراد به طور کامل حفظ می‌ شود. پرده نوری دارای سنسورهای فراوان بوده که از سقف تا کف آسانسور را تحت پوشش قرار می‌ دهد. وجود این پرده نوری در درب ورودی آسانسور سبب شده تا با کوچک‌ ترین مانع در جلوی آن سبب بسته نشدن درب شود. پرده نوری درب آسانسور به صورت 2 متری یعنی به اندازه طول لته درب طراحی شده است و تعداد معلومی مسیر نوری در عرض درب قرار دارد که در نتیجه آن دقت کنترل نیز افزایش پیدا می کند و محل نصب پرده نوری بین دو لته های درب و بدنه کابین است بنابراین لازم است که قطری حدود ۸ میلی متر داشته باشد. به‌ طور کلی پرده نوری آسانسور نیز روش کاری مشابه با فتوسل نقطه‌ای دارد با این تفاوت که نقاط تحت پوشش آن بسیار بیشتر بوده و تقریباً به‌ صورت تمام قد تمام سطح ورودی درب آسانسور را پوشش می‌ دهد، از این‌ رو به آن پرده نوری آسانسور گویند. این نوع فتوسل هم قابلیت نصب روی دیوار و هم درب آسانسور را دارد. این وسیله در دو مدل متحرک و ثابت ساخته می شود که مدل ثابت آن متداول تر است. به دلیل تعداد زیاد فرستنده و گیرنده، امکان خرابی آنها افزایش می یابد که می تواند بر روی عملکرد آسانسور تاثیر بگذارد. برای رفع این مشکل به کمک تله های نرم افزاری، فرستنده و گیرنده معیوب شناسایی شده  به طور اتوماتیک از مدار خارج می گردد. با توجه به کار رفتن تعداد بیشتر فرستنده و گیرنده نسبت به فتوسل نقطه‌ای، پرده نوری قیمت بالاتری دارد.

تفاوت فتوسل نقطه ای با فتوسل پرده ای

تفاوت اصلی فتوسل نقطه‌ای و پرده‌ای در تعداد نقاط تحت پوشش آنهاست. با فتوسل پرده‌ای امنیت مسافران با قرارگیری سنسورهای بیشتر و تحت پوشش قرار دادن کل درب آسانسور بیشتر خواهد بود و به طبع آن هزینه بالاتری نیز خواهد داشت، ولی فتوسل نقطه ای فقط یک نقطه که عموماً از وسط به پایین درب آسانسور است را شامل می‌شود، نصب آن ساده‌تر بوده و قیمت پایین‌تری نیز دارد. نصب هر دو نوع از فتوسل های فوق خیلی آسان می باشد.

نحوه عملکرد پرده نوری آسانسور

پرده نوری آسانسور شامل فرستنده و گیرنده بوده و از مجموعه ای از فرستندهای موازی تشکیل شده است که نور مادون قرمز را توسط فرستنده برای دریافت به گیرنده ارسال می کند تا هنگامی که یک مانع از فرستادن پرتو نور به گیرنده جلوگیری کند، خروجی رله سیگنال را برای تابلو فرمان قطع و یا وصل می کند، بلافاصله تجهیزات مکانیکی درب کار را متوقف می کند تا به طور موثر ایمنی مسافران را حفظ کند. فرستنده و گیرنده نصب شده در سوی درب بوسیله کابل رابط به جعبه تغذیه روی سقف کابین متصل شده است و دارای 32 دیود کنترلر انتشار مادون قرمز می باشد و کار انتقال و دریافت پرتو های نوری را بر عهده دارند به طوری که درب کابین را از بالا به پایین به طور دائم اسکن می کنند.

سنسور مادون قرمز با توجه به ارتفاع و فاصله تحت پوشش درب کابین می توانند تا 48 فرستنده و گیرنده را در هر دو طرف پشتیبانی کند. در داخل میکروکنترلر و برنامه کنترل دیجیتال ریزپردازنده، دستگاه فرستنده مادون قرمز در حال اسکن سریع با سرعت بالا از منطقه تحت پوشش است با ایجاد مانع، پرده نور مادون قرمز قطع شده و به سرعت سطح سیگنال خروجی را متوقف می کند تا زمانی که افراد و اشیاء از منطقه هشدار پرده ها خارج شوند و سیگنال به طور خودکار وصل می شود.

اجزاء داخلی فتوسل نقطه ای و پرده نوری آسانسور

 • اجزاء فتوسل نقطه ای: منبع تغذیه، سیم، مدار فتوسل آسانسور، لیزر و قطعاتی که برای فرستادن یک سیگنال از سمت فرستنده یکطرفه درب آسانسور به سمت دیگر آن لازم هست.
 • اجزاء پرده نوری: منبع تغذیه، دو میله آهنی به ارتفاع معمول دو متری که سنسور پرده ای در آن تعبیه شده و فرستنده‌ ها در یک سمت و گیرنده‌ها در سمت دیگر قرار گرفته‌اند.

مزایای فتوسل نقطه ای:

 • فضای کمتری را در آسانسور اشغال می کنند.
 • قیمت مناسب و منطقی

مزایای فتوسل پرده ای آسانسور:

 • دقت بسیار بالاتر آن ها نسبت به فتوسل نقطه ای
 • قدرت تشخیص بهتر اشیا
 • امنیت بالا

قیمت فتوسل آسانسور

قیمت فتوسل آسانسور با توجه به نوع و برند آن ها متفاوت می باشد. اگر قصد خرید فتوسل نقطه ای تک کاناله یا دو کاناله و پرده نوری آسانسور را دارید می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با مشاورین ما تماس گرفته و در اسرع وقت پیش فاکتور خدمت شما ارسال خواهد شد.

جمع بندی نهایی

در این مبحث به معرفی انواع فتوسل آسانسور پرداختیم، شایان ذکر است که به‌ طور کلی فرآیند نصب هر دو نوع فتوسل مذکور چندان پیچیده نبوده ولی به لحاظ کارکرد، قیمت و امنیت مسافران با هم تفاوت دارند. ولی بهتر است در آسانسورهای پرترافیک از نوع فتوسل پرده نوری برای آسانسورها استفاده شود که دقت و امنیت بالاتری دارند.

 

انواع فتوسل تک کاناله و دو کاناله و پرده نوری ماموت و پرده نوری وکو weco و سایر قطعات آسانسور از جمله انواع ریل های چینی و ترک و ایتالیا و موتورهای گیربکس و گیرلس در برندهای مختلف ایرانی و ایتالیایی و درب های لولایی ساده و طرحدار و تمام اتوماتیک حریری و روانکار و یاران و نوین سیستم و انواع تابلو و کابین های MDF استیل و تمام استیل در طرحهای مختلف و قطعات مکانیک و راه اندازی در مجموعه آسانسور افق، با بهترین کیفیت و قیمتهای مناسب آماده ارائه به مشتریان عزیز می باشد.

برای مشاوره و دریافت پیش فاکتور یا خرید با شماره تلفنهای: 66803238-66803528-021 تماس گرفته و یا به شماره تلفن: 66790206-021 فکس نمایید و یا سفارش خود را به شماره همراه: 09128599265 واتساپ یا تلگرام ارسال نمایید. 

فتوسل نقطه ای ماموت

قیمت فروش فتوسل نقطه ای ماموت تک کاناله: 7000000 ریال قیمت فروش فتوسل نقطه ای ماموت دو کاناله: 9000000 ریال MAMMUT PHOTO SENSOR آسانسور وظیفه حمل‌ و نقل مسافر یا…

فتوسل پرده ای وکو-WECO

قیمت فروش پرده نوری وکو (WECO): 37500000 ریال با توجه به افزایش جمعیت جهان و گسترش زندگی شهرنشینی، ساختمان ها نیز به تبع آن افزایش یافته و با توجه به…