کابین آسانسور تمام استیل

بخشی از سیستم آسانسور که کالا یا مسافران را در خود جای می دهد و مسافر تجربه ای واقعی از آسانسور را در آن دارد، کابین آسانسور (Cabin یا Car) نامیده می‌ شود. کابین در داخل چاهک آسانسور به فرمان کاربر به صورت عمودی بالا و پایین می رود و نفرات یا بار را به طبقات مربوطه می رساند.

کابین آسانسور در انواع نفربر، باربر، ویلچربر، خودروبر و برانکاردبر و در ابعاد و اندازه مختلف از جمله 8،6،4 و 10 نفره و طرح های گوناگونی مثل MDF استیل و تمام استیل ساخته می شود.

کابین آسانسور بین فضای ریل ها، توسط یک طناب فولادی (سیم بکسل) در داخل مسیری عمودی در حال حرکت است و دارای کف برای ایستادن مسافران، دیواره هایی برای حفاظت از مسافرین یا بار، سقف و در بسیاری از موارد درب می باشد و باید در تراز هر طبقه توقف نموده و در حین ورود و خروج مسافر یا بار در آن حد تراز باقی بماند.

یکی از اصلی ترین و پراهمیت ترین قسمت ها در نصب آسانسور کابین آسانسور می باشد. کابین یکی از قطعات مکانیکی آسانسور بوده و به نوعی مهمترین قسمتی از آسانسور است که مسافران با آن در ارتباط مستقیم می باشند .

دو نکته در طراحی و ساخت کابین های آسانسور از اهمیت زیادی برخوردار می باشد:

 • طراحی زیبا و برازنده کابین
 •  ایمنی مسافران

کابین آسانسور از سه بخش عمده تشکیل شده است:

 • سکو (محل استقرار مسافر یا بار بر روی آن)
 • چهارچوب (یوک)
 • دیواره‌ها (شامل سقف، کف، دیواره‌های جانبی، پوشش‌های داخل و تزئینات کابین آسانسور)

ابعاد کابین آسانسور

مساحت و ابعاد کابین آسانسور و تزئینات داخلی آن از موضوعات مهم در طراحی و اجرای کابین آسانسور می‌ باشند. تعیین ابعاد کابین آسانسور متناسب با طراحی چاه آسانسور و براساس ظرفیت آن صورت می‌ گیرد. این ابعاد به شکل معمول توسط شرکت‌ های آسانسوری و در چهارچوب مقررات و استانداردهای کابین آسانسور، مانند استاندارد ملی ایران یا استاندارد اروپایی EN-81 تعیین می‌ گردد.

به عنوان مثال بر اساس استاندارد اروپا حداکثر مساحت مجاز برای آسانسور 5 و 8 نفره:

آسانسور 5 نفره (معادل 375 کیلوگرم) 1٫10 متر مربع با ابعاد کابین 100×110 و حداقل مساحت قابل دسترس کابین 0/98 متر مربع

آسانسور 8 نفره (معادل 600 کیلوگرم) 1٫60 متر مربع با ابعاد کابین 140×110 و حداقل مساحت قابل دسترس کابین 1٫45 متر مربع

جنس کابین آسانسور

انتخاب جنس کابین آسانسور به نوع آسانسور، ظرفیت آسانسور، وزن مجاز کابین آسانسور، قدرت موتور آسانسور، منطقه، روکار بودن یا نبودن آسانسور، در معرض نور خورشیدن بودن و… بستگی دارد.

به‌ طور مثال وقتی کابین آسانسور در معرض نور خورشید قرار می گیرد به دلیل انعکاس نور از استیل استفاده نمی‌ شود. وقتی آسانسور باربری است به علت سنگین بودن کابین آسانسور بهتر است در ساخت آن از استیل استفاده نشود. در مناطق شمالی و جنوب ایران در ساخت کابین حتما از استیل نگیر استفاده شود چون استیل زنگ می زند.

بدنه کابین آسانسور از جنس ورق فولادی به ضخامت حداقل 1/5 میلیمتر و کف و سقف آن حداقل ۲ میلیمتر می باشد و بدنه به صورت لته های به عرض 30 تا 40 سانتیمتر و به طول ارتفاع کابین ساخته شده و به یکدیگر پیچ و مهره می شوند. لبه لته ها حداقل به اندازه 3/5 سانتیمتر برگشته تا ضمن امکان پیچ و مهره نمودن آنها به یکدیگر باعث تقویت بدنه نیز شود. ارتفاع مفید کابین حداقل ۲ متر می باشد.

حد فاصل بین بدنه کابین و سطح داخلی دیواره چاه آسانسور حداکثر 5 سانتیمتر و حداقل 2 سانتیمتر در اندازه گیری ها باید مدنظر قرار گیرد. علت ساخت بدنه به صورت قطعات کوچکتر جهت امکان سهولت نصب و مونتاژ آن در داخل چاه و همچنین باز کردن و دمونتاز آن از داخل چاه می باشد.

طبق استاندارد 81-EN سقف کابین باید به نحوی ساخته شود که حداقل بتواند وزن دو نفر را بدون انحراف دائمی در آن تحمل کند.

کف کابین از ورق فولادی است که ممکن است در ساخت آن جهت کاهش سر و صدا از مقداری چوب استفاده شود. روی کف جهت تزئینات داخل کابین از سنگ گرانیت، سرامیک و با کف پوشش ضد خش و در کابین های خودرو بر از ورق آجدار استفاده می شود. بدنه کابین نیز با توجه به کاربری آسانسور می تواند از پوشش های MDF یا استیل روی تخته های نئوپان تزئین گردد.

کفشک های لغزشی یا غلطکی در چهار گوشه کابین روی پوکها تعبیه می گردند تا کابین را در طول ریل های راهنما هدایت کنند.

کابین آسانسور تمام استیل

یک دستگاه آسانسور از مجموعه ای از لوازم و قطعات فنی، مکانیکی، الکتریکی تشکیل شده است اما قسمتی از آسانسور که همیشه توسط یک کاربر دیده می شود کابین و درب ها و شستی آسانسور می باشد بنابراین ظاهر شیک ساختمان کامل نمی شود مگر اینکه آسانسور در عین کیفیت و ایمنی به یک کابین و درب شیک و زیبا و مدرن هم مجهز شده باشد.

کابین های آسانسور امروزه در انواع کابین های تمام استیل، کابین های MDF استیل، کابین های شیشه ای (PANORAMA) و ... طراحی و ساخته می شوند که با توجه به دیزاین و طراحی کلی ساختمان، سلیقه مالکان و قیمت کابین قابل انتخاب هستند.

در کابین آسانسور تمام استیل تمامی قسمت های مختلف کابین از جمله دیواره ها، نوارها، سقف و حتی زوارها همگی از ورقه های استیل ساخته می شوند و معمولا در این کابین از کفپوش سنگ در انواع و طرح های مختلف استفاده می شود.

در کابین نیمه استیل در کنار ورق های استیل از ورق های MDF نیز استفاده می شود که این باعث جذاب تر شدن پوشش داخلی کابین و قیمت پایین آن می شود. در کابین نیمه استیل تماما از MDF برای پوشش دیواره های کابین و استیل برای نوار های بین MDF و گوشه های کابین استفاده می شود. معمولا از کابین MDF استیل برای آسانسور ساختمان های با واحد کم و ترافیک پایین استفاده شود.

در کابین فرمیکا استیل به جای MDF از ورق فرمیکا برای پوشش دیواره ها استفاده می شود. این کابین از نظر ظاهری شبیه به کابین MDF استیل می باشد اما قیمت آن پایین تر می باشد.

انواع ورق های استیل در بازار در رنگهای نقره ای، طلایی، مسی، دودی، شامپاینی و طرحهای خشدار، گندمی، میرور و ورق های استیل طرح دار و در دو نوع استیل بگیر و نگیر وجود دارد.

کابین های آسانسور تمام استیل بسیار مقاوم در برابر فشار و ضربه می باشند و به همین دلیل از طول عمر بالایی برخوردارند.

در ساخت کابین آسانسور باید به موارد زیادی توجه نمود که یکی از آنها بگیر یا نگیر بودن ورق استیل می باشد. در جاهایی که از نظر رطوبت آب و هوا در درجات بالایی قرار دارند مانند شمال و جنوب ایران حتما باید در ساخت کابین آسانسور از استیل نگیر استفاده کرد.

برای تشخیص بگیر یا نگیر بودن استیل به کار رفته در کابین آسانسور کافیست تا از یک آهن ربا کمک بگیریم. اگر آهن ربا به استیل چسبید استیل بگیر می باشد.

طرح هایی مثل استیل میرور طلایی، میرور دودی، گندمی طلایی، استیل شامپاینی و کلا استیلهای طرح دار در ساخت کابین آسانسور از لحاظ کیفیت و زیبایی و قیمت در جایگاه بسیار بالایی قرار می گیرند.

قیمت کابین آسانسور تمام استیل

قیمت کابین آسانسور با توجه به نوع کابین، ظرفیت کابین، مساحت کابین، وزن کابین، طرح، رنگ، ابعاد، بگیر یا نگیر بودن استیل، نوع قطعات به کار رفته و لوازم جانبی مانند پاراشوت و کفشک، نوع کف سنگ، نورپردازی و ... تعیین می گردد.

معمولا هر چه ابعاد و اندازه کابین بزرگتر باشد قیمت آن نیز بیشتر می باشد. کلا کابین های آسانسور تمام استیل دارای قیمتی بالاتر نسبت به کابین MDF استیل می باشند.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

 لیست قطعات کابین آسانسور:

 • پاراشوت
 • کفشک کابین و وزنه
 • کادر وزنه
 • لاستیک روی کابین و زیر کابین
 • فلکه های هرزگرد در کابین های آسانسور گیرلس
 • یوک بالا و پایین
 • آیینه، دستگیره، و فن کابین به همراه خود کابین

ویژگیهای کابین آسانسور استاندارد

 • کابین باید مجهز به سیستم پاراشوت یا همان ترمز ایمنی باشد.
 • کابین باید دارای تهویه هوا و روشنایی مناسب باشد.
 • بدنه و کفشک های کابین باید در برابر ضربات احتمالی (روی ضربه گیرها) مقاومت لازم را داشته باشند.
 • ارتفاع کابین حداقل باید 2 متر باشد.
 • ضخامت دیواره کابین حداقل باید 1/5 سانتیمتر باشد.
 • ضخامت سقف و کف کابین حداقل باید 2 سانتیمتر باشد.
 • کف کابین باید غیر آتشزا بوده و سختی کافی در برابر فشار وارده توسط مسافر و بار را داشته باشد.
 • داخل کابین باید در حالت ایستاده بطور دائم روشن باشد و در حالت استندبای هم با نور کم روشن باشد.
 • دکمه های زنگ هشدار یا توقف اضطراری باید در محل پایین ترین دکمه در کابین باشد. (در ارتفاعی برابر ۸۹۰ میلیمتر نصب شود)
 • بالاترین دکمه در کابین نباید ارتفاعی بیشتر از ۱۳۷۰ میلیمتر از کف کابین داشته باشد.
 • با توجه به استاندارد EN-81 اروپا بطور متوسط سطح لازم برای ایستادن یک نفر مسافر در داخل کابین ۰/28 متر مربع می باشد.
 • جز درب ورودی کابین، دریچه اضطراری و محل تهویه هوا، باقی باید کاملا پوشیده باشد.
 • کابین آسانسور باید در تراز هر طبقه متوقف شود و در زمان ورود و خروج مسافر و بار در تراز کف طبقه باقی بماند.
 • وزن کلی کابین را باید با توجه به قدرت موتور آسانسور تعیین نمود.

 

انواع کابین آسانسور تمام استیل با تنوع در انواع استیل و طرح و رنگ و با بهترین کیفیت و متناسب با تمام نقاط آب و هوایی کشور در مجموعه آسانسور افق، با بهترین قیمت به همراه بقیه قطعات آسانسور از جمله انواع ریل و انواع درب لولایی و اتوماتیک و انواع موتور گیربکس و گیرلس و انواع تابلو و لوازم مکانیک و راه اندازی آسانسور آماده ارائه به مشتریان عزیز می باشد.

برای درج سفارش با شماره تلفنهای: 66803528-66803238-021 تماس گرفته و یا به شماره تلفن: 66790206-021 فکس نمایید و یا سفارش خود را به شماره همراه: 09128599265 واتساپ یا تلگرام ارسال نمایید.

تماشاخانه تصویر