انواع کابین آسانسور

انواع کابین آسانسور

کابین آسانسور اولین جایی است که ساکنان و مهمانان به محض ورود به آپارتمان آن را مشاهده می کنند. درب و کابین و تزئینات و ظاهر آسانسور شماست که کلاس کار ساختمان شما را نشان می دهد و تزئینات و طرح کابین آسانسور باید طوری باشد که با حس و حال معماری و نمای ساختمان همخوانی داشته باشد.

یکی از اصلی ترین و پر اهمیت ترین قسمت ها در نصب آسانسور، کابین آسانسور (Cabin یا Car) می باشد. کابین یکی از قطعات مکانیکی آسانسور بوده و مهمترین قسمت از آسانسور است که مسافران با آن در ارتباط مستقیم می باشند.

کابین آسانسور به اتاقک فلزی گفته می شود که مسافرین یا بار در داخل آن قرار گرفته و با حرکت عمودی در داخل چاهک آسانسور به حرکت در آمده و طبقات ساختمان را طی می کنند. کابین آسانسور با توجه به ظرفیت افراد استفاده کننده و متناسب با ترافیک طبقات محاسبه می گردد.

کابین آسانسور از سه بخش عمده شامل چهارچوب (یوک)، سکو (محل استقرار مسافر یا بار بر روی آن) و دیواره‌ ها (شامل کف، سقف، دیواره‌های جانبی، پوشش‌های داخل و تزئینات داخل کابین آسانسور) تشکیل شده است.

درب کابین آسانسور بیشتر وظیفه حفاظت از مسافرین و جلوگیری از برخورد آنها با دیواره چاه به هنگام حرکت آسانسور را عهده دار می‌باشد. يوک کابین شامل دو بخش (یوک بالا و یوک پایین) بوده و در برگيرنده تمام کابین آسانسور می باشد. در واقع تمام وزن کابین و مسافرین توسط یوک به سیم بکسل‌ ها وارد می‌شود.

دو نکته در طراحی و ساخت کابین های آسانسور:

 • طراحی زیبا و جذاب کابین
 • ایمنی مسافران

جنس کابین آسانسور و ابعاد آن

بدنه کابین آسانسور از جنس ورق فولادی به ضخامت حداقل 1/5 میلیمتر و کف و سقف آن حداقل 2 میلیمتر می‌باشد. بدنه به صورت لته های به عرض 30 تا 40 سانتی متر و به طول ارتفاع کابین آسانسور ساخته و پیچ و مهره می شوند. لبه لته ها حداقل به اندازه 3/5 سانتیمتر برگشته تا ضمن امکان پیچ و مهره نمودن آنها به یکدیگر باعث تقویت بدنه نیز شود. ارتفاع مفید کابین حداقل 2 متر می باشد.

حد فاصل بین بدنه کابین آسانسور و سطح داخلی دیواره چاه آسانسور حداکثر 5 سانتی متر و حداقل 2 سانتی متر در اندازه گیری ها باید مد نظر قرار گیرد. علت ساخت بدنه به صورت قطعات کوچکتر جهت امکان سهولت نصب و مونتاژ آن در داخل چاه و همچنین باز کردن و مونثاژ آن از داخل چاه می باشد. طبق استاندارد EN-81 سقف کابین آسانسور باید به نحوی ساخته شود که حداقل بتواند وزن دو نفر را بدون انحراف دائمی در آن تحمل کند. کف کابین آسانسور از ورق فولادی است که ممکن است جهت کاهش سر و صدا مقداری چوب نیز در آن بکار رود. روی کف جهت تزیینات داخل کابین آسانسور از سنگ گرانیت، سرامیک و یا کفپوش ضد خش و در داخل کابین های خودرو بر از ورق آجدار با نظر معمار طراح یا کارفرما به صورت سلیقه ای استفاده می شود. بدنه کابین نیز با توجه به کار برای آسانسور می تواند از پوشش های MDF یا استیل روی تخته های نئوپان تزیین گردد.

بخش های مهم کابین آسانسور شامل دیواره ها، کف، سقف آسانسور بایستی از لحاظ مکانیکی مستحکم باشد. نکته ای که در مورد کابین آسانسور حائز اهمیت است مقاومت کابین در برابر نیرو های وارده در زمان حرکت کابین یا هنگام عمل کردن ترمز ایمنی (پاراشوت) و یا برخورد با‌ ضربه گیرهای ته چاهک است. باید دانست اتاقک، یوک کابین، کفشک ها، دیواره های کف و سقف کابین آسانسور بایستی توان تحمل فشارهای وارده را داشته باشند.

انواع کابین آسانسور از نظر درب کابین:

 • کابین آسانسور با درب نیمه اتوماتیک تلسکوپی
 • کابین آسانسور با درب تمام اتوماتیک تلسکوپی
 • کابین آسانسور با درب تمام اتوماتیک سانترال
 • کابین آسانسور بدون درب

نوع درب کابین آسانسور به صورت دولته، سه لته، چهارلته، اتوبوسی، سینوسی و ... نیز می باشد.

انواع کابین آسانسور از نظر تزئینات داخل کابین:

 • کابین و تزئینات فرمیکا استیل
 • کابین و تزئینات MDF استیل
 • کابین و تزئینات تمام استیل
 • کابین و تزئینات تمام استیل طلایی، دودی و طرح دار
 • کابین و تزئینات کابین شیشه ای (PANORAMA) که معمولا در نمای ساختمان و یا در مراکز تجاری از آن استفاده می شود.
 • کابین با دیواره گالوانیزه و کف پارکت یا سنگ که معمولا برای بالابر و یا در ساختمانها به صورت موقت از آن استفاده می شود.

کابین فرمیکا استیل طبق قوانین جدید استاندارد آسانسور معمولا دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد.

در یک دسته بندی کلی، کابین آسانسور به چهار نوع کابین فرمیکا استیل، MDF استیل، تمام استیل و یا کابین شیشه ای تقسیم می شود.

کابین های آسانسور که برای جابه جایی مسافران مورد استفاده قرار می گیرد بیشتر به صورت 4، 6، 8، 10، 12 نفره و ... و کابین هایی که برای حمل بار از آن استفاده می شود بیشتر به صورت 10، 13، 21 نفره و ... تولید می شود. رایج ترین کابین های آسانسور به صورت کابین آسانسور 4 الی 8 نفره است.

طراحی کابین آسانسور

در طراحی داخلی کابین آسانسور از جنس و طرح های مختلفی می توان استفاده کرد. در تزئینات و طراحی برخی از کابین ها از جنس استیل به صورت تمام استیل و نیمه استیل استفاده می شود. در برخی نیز اجناسی چون MDF بکار برده می شود. البته گاهی هم برای زیبایی بیشتر کابین ها از شیشه و آینه استفاده می شود. اما برای طراحی و ساخت یک کابین مستحکم و بادوام و زیبا از استیل استفاده می شود زیرا هم دارای مقاومت بالایی است و هم اینکه تنوع آن بسیار زیاد است. در کابین تمام استیل پوشش داخلی کابین تماما از جنس استیل ضد خش و نگیر در انواع گندمی، میرور، خشدار، طلایی، دودی و طرح دار ساخته می شود. حتی قرنیز و زوار و نوارها نیز از جنس ورق های استیل می باشد.

طرح هایی مثل استیل میرور طلایی، استیل میرور دودی، استیل شامپاینی، و یا استیل های طرح دار طوری ساخته شده اند که از لحاظ کیفیت و زیبایی در جایگاه بالایی قرار می گیرند. ساختمان های لوکس و لاکچری بیشترین استفاده را از این نوع کابین ها دارند. کابین های تمام استیل در برابر فشار و ضربه بسیار مقاوم می باشند به همین دلیل از طول عمر بالایی برخوردارند و قیمت کابین های تمام استیل بالاتر از کابین های فرمیکا استیل و MDF استیل است. قیمت کابین تمام استیل با توجه به طرح، ابعاد، ورق استیل به کار رفته، و غیره تعیین می گردد.

هر چه ابعاد و اندازه کابین بزرگ تر باشد قیمت آن نیز بیشتر است.

جدول ابعاد استاندارد کابین آسانسور

 

نکات مهم در ساخت کابین:

 • ضخامت دیواره کابین حداقل باید ۱/۵ میلیمتر باشد.
 • ضخامت سقف و کف کابین حداقل باید ۲ میلیمتر باشد.
 • کف کابین باید غیر آتشزا بوده و سختی کافی در برابر فشار وارده توسط مسافر و بار را داشته باشد.
 • داخل کابین باید در حالت ایستاده بطور دائم روشن باشد و در حالت استندبای هم با نور کم روشن باشد.
 • دکمه های زنگ هشدار یا توقف اضطراری باید در محل پایین ترین دکمه در کابین باشد (در ارتفاعی برابر ۸۹ سانتیمتر نصب شود).
 • بالاترین دکمه در کابین نباید ارتفاعی بیشتر از ۱۳۷ سانتیمتر از کف کابین داشته باشد.
 • با توجه به استاندارد EN-81 اروپا بطور متوسط سطح لازم برای ایستادن یک نفر مسافر در داخل کابین ۰/۲۸ متر مربع می باشد.
 • جز درب ورودی کابین، دریچه اضطراری و محل تهویه هوا، باقی باید کاملا پوشیده باشد.
 • کابین باید در تراز هر طبقه متوقف شود و در زمان ورود و خروج مسافر و بار در تراز کف طبقه باقی بماند.

لیست قیمت کابین آسانسور

سفارش انواع کابین های آسانسور MDF استیل و تمام استیل در رنگهای استیل و طرحها و سایزهای مختلف در مجموعه آسانسور افق با کیفیت عالی و قیمتهای مناسب پذیرفته می…

کابین آسانسور MDF استیل

در کابین آسانسور MDF استیل از ورق چوبی MDF و ورق استیل به صورت تلفیقی برای پوشش دیواره ها استفاده می شود و هر اندازه ورق استیل استفاده شده در…

کابین آسانسور تمام استیل

بخشی از سیستم آسانسور که کالا یا مسافران را در خود جای می دهد و مسافر تجربه ای واقعی از آسانسور را در آن دارد، کابین آسانسور (Cabin یا Car)…