سیم بکسل آسانسور

سیم بکسل آسانسور

سیم بکسل آسانسور نقش بسیار مهمی در  امنیت آسانسور دارد. کاربرد سیم بکسل، انتقال مطمئن و امن کابین آسانسور در جهت عمودی است. بنابراین شما باید برای حفظ و افزایش ایمنی آسانسور بهترین بکسل آسانسور را انتخاب و خریداری نمایید.

ساختار سیم بکسل آسانسور شامل مغزی سیم بکسل به عنوان هسته آن و سیم فولادی است. یک سر سیم بکسل به کابین و سر دیگر آن به وزنه تعادل متصل است. دیگر کاربرد سیم بکسل آسانسور انتقال نیروی محرکه از موتور آسانسور به کابین آسانسور است. به همین علت حرکت سیم بکسل آسانسور همزمان با حرکت کابین و وزنه تعادل است.

سیم بکسل آسانسور چیست؟

ساختار سیم بکسل آسانسور بر اساس روش‌ های مهندسی طراحی شده است. این قطعه از فولاد ساخته شده و سیم‌ های به کار رفته در آن کاملا در هم تنیده شده اند. تعداد این سیم‌ ها معمولا بیش از 150 عدد است و باعث افزایش انعطاف‌ پذیری و طول عمر سیم بکسل می‌شود. راه‌ های پیشگیری و کاهش حوادث آسانسور استفاده از سیم بکسل با کیفیت است.

سیم بکسل آسانسور چه ساختاری دارد؟

 • سیم‌ ها: شکل ظاهری سیم بکسل آسانسور به صورت طنابی مارپیچی است. زیرا این قطعه آسانسور از ترکیب چندین رشته فولادی ساخته است.
 • مغزی: مغزی سیم بکسل وظیفه تحمل بار و فشار و حفاظت از سیم‌ ها را بر عهده دارد. معمولا جنس این مغزی از جنس فولاد یا کنف است. البته استفاده از مغزی کنفی بیشتر است زیرا دارای قدرت کششی بسیار زیادی می‌باشد. مغزی فولادی نیز دارای قدرت و استحکام بسیار زیادی می‌باشد.

انواع سیم بکسل آسانسور:

کاربرد سیم بکسل آسانسور نسبت به نوع آن متفاوت است.

انواع سیم بکسل آسانسور بر اساس سه مورد زیر تقسیم‌ بندی می‌شود:

 • جنس مفتول به کار رفته

 • نوع مغزی

 • جنس بافت یا تاب سیم

انواع سیم بکسل آسانسور از نظر جنس مفتول:

 • مفتول فولادی فاقد روکش: این نوع سیم بکسل بدون روکش است و به راحتی دچار زنگ‌ زدگی می‌شود. بنابراین برای استفاده در محیط‌ هایی با رطوبت زیاد مناسب نیست.

 • مفتول فولادی استیل: با توجه به مقاومت بالای مفتول فولادی استیل در برابر گرما و زنگ‌ زدگی، استفاده از این نوع مفتول در محیط‌ های بسیار گرم یا مرطوب توصیه می‌ شود.

 • مفتول فولادی گالوانیزه: این نوع سیم بکسل صددرصد مناسب محیط‌ های بسیار مرطوب و با احتمال زنگ‌ زدگی بالاست.

انواع سیم بکسل آسانسور از نظر نوع مغزی:

 • مغزی کنفی: در این سیم بکسل از الیاف طبیعی یا غیر طبیعی استفاده می شود. البته استفاده از کنف های طبیعی در ساخت این سیم بکسل ها متداول تر است.
 • مغزی فولادی: مغزی فولادی ممکن است خود یک رشته سیم فولادی در میان سیم بکسل باشد که در این حالت آنرا مغزی فولاد مستقل می گویند یا می تواند یک رشته سیم فولادی در مغز سیم بکسل قرار گیرد که به آن یک رشته فولاد می گویند و در بکسل های کمتر از قطر 10 میلیمتر کاربرد دارند.

در مواردی از مغزی فولاد استفاده می شود که کشش و استحکام طناب بیشتر از عوامل دیگر مورد نظر باشد و مغز کنف برای مواردی استفاده می شود که انعطاف پذیری طناب فولادی بیشتر از نیروی کشش اهمیت داشته باشد.

دلیل استفاده از مغزی کنف در داخل سیم بکسل ها چیست؟

استفاده از مغزی کنفی به دلیل چرب شدن همیشگی داخل سیم می باشد چرا که کنف این قابلیت را دارد تا مدت ها چربی و روغن را در خود نگه دارد. به همین خاطر استفاده از این ماده مخصوصا در زمان روغن کاری آسانسور جهت کارکرد بهتر سیم بکسل می تواند بسیار موثر و مفید باشد. 

در یک آسانسور حداقل چهار  رشته سیم بکسل وجود دارد. بر خلاف تصور غلط عموم گفته می شود اگر یک سیم پاره شود، آسانسور سقوط می کند. در حالیکه اگر سه سیم هم پاره شوند، باز سیم آخر می تواند وزن کابین را تحمل نماید. حتی در صورت پارگی تمام سیم بکسل ها، سیستم ترمز اضطراری وجود دارند که از سقوط آسانسور جلوگیری کنند. سیم بکسل به مرور زمان به دلیل استفاده زیاد، دچار اصطکاک می شود و آسیب می بیند. برای جلوگیری از ایجاد این مشکلات، نیاز است سیم های بکسل روغن کاری شوند.  

علامت Z و S مندرج شده روی سیم بکسل نشانه چیست؟

علامت Z که روی سیم بکسل درج می شود نشانه تاب کلاف ها از چپ به راست است و اصطلاحاً به آن راست بافت می گویند. اگر جهت بافت کلاف ها از راست به چپ باشد علامت S روی سیم بکسل درج می شود و  اصطلاحاً به آن چپ بافت می گویند.

عمر مفید سیم بکسل آسانسور

به طور متوسط طول عمر مفید این قطعه بین 5 تا 10 سال است. البته طول عمر سیم بکسل به موارد زیر نیز بستگی دارد:

 • انجام منظم سرویس و نگهداری آسانسور

 • جنس سیم بکسل

 • نوع مغزی سیم بکسل

انواع سیم بکسل از لحاظ اندازه:

اندازه های متداول سیم بکسل مورد استفاده در آسانسورها 6-6.5-8-10-11-12 و 13 میلیمتر می باشد.

 • سیم بکسل آسانسور نمره 6: سیم 6 در سیستم ایمنی آسانسور همراه گاورنر مورد استفاده قرار می گیرد.
 • سیم بکسل آسانسور نمره ۸: سیم بکسل نمره 8 به همراه سیم 10 در آسانسورهای گیرلس کاربرد دارند.
 • سیم بکسل آسانسور نمره ۱۰: کاربرد سیم بکسل 10 بسیار بیشتر از سایزهای دیگر است. مغزی این سیم‌ بکسل از جنس کنفی یا فولادی است که مغز کنف آن در آسانسورهای گیربکس دار استفاده می شود.

مهمترین برند سیم بکسل آسانسور:

سیم بکسل گوستاوولف: گوستاوولف یک برند آلمانی تولید کننده سیم بکسل  است که در چین هم تولید می شود. سیم بکسل های گوستاوولف ساخت آلمان و چین، هر دو در ایران موجود است و به دلیل ویژگی هایی مانند استفاده از فولاد با کیفیت در ساخت، قابلیت بازیافت، مقاومت کششی بالا، وزن کم و دوام زیاد، طرفداران زیادی دارد.