فلکه موتور آسانسور (فلکه اصلی)

فلکه موتور آسانسور (فلکه اصلی)

               ELEVATOR DIVERTER PULLEY         

                  افق لیفت تولید کننده انواع فلکه اصلی موتورهای گیربکس و گیرلس کاملا مطابق نمونه اصلی با آلیاژ چدن نشکن ضد سایش جهت طول عمر بالا                                              

آسانسور از اجزاء مختلفی مانند ریل آسانسور، درب آسانسور، کابین، موتور آسانسور، تابلو فرمان، قطعات مکانیکی آسانسور و قطعات راه اندازی که با هم یک سیستم آسانسور را تشکیل می دهند، تشکیل شده است. نقش موتور در آسانسور بسیار مهم بوده و به آن لقب قلب آسانسور داده اند. بروز هر گونه مشکل در عملکرد موتور آسانسور باعث اختلال در کل سیستم می شود. در میان قطعات مکانیکی، موتور آسانسور یکی از مهمترین آنها می باشد.

موتور آسانسور اجزای مختلفی دارد که وجود هر کدام از آنها باعث تکمیل عملکرد موتور می شود و قطعا بروز اشکال در هر کدام از این اجزا باعث اختلال در راندمان کل موتور و کل آسانسور خواهد شد. وظیفه موتور آسانسور، تحمل وزن و حمل افراد داخل کابین می باشد. طریقه کار موتور آسانسور به این صورت است که دو طرف سیم بکسل از یک طرف به وزنه تعادل و از طرفی دیگر به کابین متصل می شود سپس با برابر گرفتن وزن کابین با وزنه های تعادل، آن را تراز می کنند. موتور آسانسور وظیفه ای بسیار مهم دارد و آن ایجاد نیرو برای حرکت عمودی کابین در بین طبقات ساختمان است.

یکی از اجزای مهم موتور الکتریکی، فلکه موتور آسانسور می باشد و نقش آن انتقال نیروی محرکه از سوی موتور به سیم بکسل است. فلکه موتور در کارکرد آسانسور و ایمنی آن نقش مهمی ایفا می کند.

نقش فلکه موتور در سیستم تعلیق آسانسور

سیستم تعلیق آسانسور از بخش های مختلفی همچون وزنه تعادل، فلکه اصلی موتور، فلکه هرزگرد، موتور آسانسور و سیم بکسل تشکیل می شود. هدف از برقراری سیستم تعلیق در آسانسور، ایجاد امنیت و حفظ ایمنی بالا است، سیستم تعلیق باعث حرکت صحیح و مناسب آسانسور می گردد. فلکه موتور آسانسور از اجزای سیستم تعلیق به حساب می آید و از اهمیت بسیار بالایی در جهت ایجاد امنیت در آسانسور برخوردار است. 

فلکه موتور آسانسور ممکن است به دلایل مختلفی از جمله فشار زیاد از طرف کابین و وزنه تعادل دچار خرابی و خوردگی شود که در این صورت لازم است تعمیر و تعویض گردد تا کارکرد آسانسور دچار مشکل نشود.

در برخی از مواقعی که آسانسور نیاز به تعمیر دارد یکی از قطعاتی که باید مورد بررسی قرار گیرد فلکه موتور است. فلکه اصلی موتور مانند قرقره ای عمل می کند که قدرت را بین موتور و سیم بکسل انتقال می دهد. مشکلاتی که معمولا برای فلکه موتور به وجود می آید باعث ایجاد خوردگی در شیارهای آن می شود. در بسیاری از مواقع بروز لرزش در کابین آسانسور به دلیل خراب بودن فلکه موتور می باشد. 

در ادامه مطلب به بررسی دقیقتر فلکه موتور آسانسور و ویژگی های آن می پردازیم، جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

فلکه موتور آسانسور چه کاربردی دارد؟

کاربرد اصلی فلکه موتور آسانسور، تامین ایمنی آسانسور است و جزئی از قطعات سیستم تعلیق به شمار می رود. این قطعه باعث حرکت درست و ایمن آسانسور می شود. لازم است بدانید که بقیه اجزای سیستم تعلیق، مانند فلکه هرزگرد و شیارهای آن وظیفه کشش ندارند و تنها به عنوان هدایت سیم بکسل ها به کار می روند. در اصل، نیروی کششی تولید شده توسط فلکه موتور، متناسب با کاهش یا افزایش زاویه پیچش (زاویه ای که سیم بکسل به دور فلکه موتور می پیچد) کم و زیاد می شود. در نتیجه، می توان دریافت که محل نصب فلکه هرزگرد، می تواند باعث کاهش یا افزایش نیروی کششی فلکه موتور آسانسور شود و این مسئله یکی از اصلی ترین قسمت های سیستم تعلیق در آسانسور به حساب می آید. هر کدام از این قطعات لازم است پس از مدت زمان مشخصی به کمک یک سرویسکار، بازدید و در صورت نیاز، تعمیر یا تعویض گردند تا در عملکرد آسانسور مشکلی پیش نیاید.

فلکه اصلی موتور در واقع همان فلکه کششی است که به صورت قرقره ای برای منتقل نمودن قدرت موتور و حرکت به سیم بکسل از آن استفاده می شود. این قطعه مهم در موتورخانه بر روی موتور آسانسور نصب می شود. در نصب فلکه موتور آسانسور می توان از فلکه بزرگی استفاده نمود که روی گیربکس موتور آسانسور نصب شود. اما این کار با توجه به فضای زیادی که اشغال می کند مقرون به صرفه نیست و راهکار مناسب این است که از دو فلکه با قطر و ابعاد کوچک تر، یکی برای موتور آسانسور و دیگری به عنوان فلکه هرزگرد استفاده نمود. علت اصلی این کار تنظیم نمودن فاصله بین کابین آسانسور و وزنه تعادل است.

دلایل تعویض فلکه موتور آساسور

تعویض فلکه موتور و فلکه هرزگرد به دلیل خوردگی این فلکه ها در بسیاری از آسانسورها در اثر گذر زمان و عوامل متعددی پیش می آید که در ادامه به عوامل موثر در بروز خوردگی فلکه موتور آسانسور می پردازیم. برای تشخیص خوردگی فلکه موتور و فلکه هرزگرد فقط کافی است که اطراف فلکه های موتور و هرزگرد را بررسی کنید.

فلکه موتور آسانسور فشار زیادی را تحمل می کند از این رو ممکن است به دلایل مختلفی آسیب ببیند و نیاز به تعویض پیدا کند ولی دلیل اصلی تعویض فلکه موتور و فلکه هرزگرد آسانسور خوردگی آنها می باشد. اگر این قطعه دچار خوردگی شود اطراف آن براده های آهن دیده می شود که در این صورت باید توسط تعمیرکار مجرب تعویض شود. جنس فلکه موتور باید از مواد مرغوب باشد تا دیرتر دچار ساییدگی شود. در نصب فلکه موتور باید مواردی همچون رعایت نکات ایمنی و استاندارد را در نظر گرفت تا عمل نصب به خوبی انجام شود. 

دلایل خرابی فلکه موتور آسانسور:

هر یک از موارد بالا اگر در آسانسور وجود داشته باشد فلکه با گذشت زمان دچار خوردگی می شود و نیاز به تعویض پیدا می کند.

تراز نبودن فلکه موتور و فلکه هرزگرد نسبت به کابین: فلکه موتور و هرزگرد باید با هم و با کابین در یک راستا قرار گرفته باشند تا سیم بکسل مانع از خوردگی فلکه های موتور و هرزگرد شود. همچنین تراز بودن فلکه ها نسبت به خط افق نیز بسیار مهم است زیرا در غیر این صورت یک سمت از شیارها نسبت به سمت دیگر تحت فشار بوده و باعث خوردگی آنها می شود.

خشک بودن مغز کنف سیم بکسل: سیم بکسل آسانسور معمولا دارای مغز کنفی بوده که آغشته به روغن مخصوص می باشد. شرایط محیطی آسانسور می تواند باعث خشک شدن سیم بکسل گردد و در نتیجه خشکی زیاد سیم بکسل باعث خوردگی فلکه ها شود. برای جلوگیری از این قضیه حتما سیم بکسل ها با روغن سیم بکسل باید روغن کاری شوند.

یکسان نبودن میزان کشش سیم بکسل ها: هنگامی که بکسل ریزی آسانسور انجام می شود بایستی کشش همه آنها یکسان باشد. معمولا یکسان نبودن میزان کشش منجر به این می شود که سیم بکسلی که کشش بیشتری نسبت به بقیه دارد، شیار خود را می خورد که بسیار شایع می باشد و معمولا 90 درصد خرابی فلکه موتور به این دلیل می باشد.

بالانس نبودن وزنه تعادل و کابین آسانسور: معمولا هنگام نصب آسانسور بالانس بودن دقیق وزنه تعادل و کابین آسانسور انجام نمی شود و این امر منجر به خوردگی فلکه موتور آسانسور و فلکه هرزگرد در طولانی مدت می شود.

عدم تناسب میزان سختی فلکه موتور و فلکه هرزگرد با سیم بکسل:  جنس سیم بکسل ها باید مطابق استاندارد ساخته شده باشند. اگر سختی فلکه ها نسبت به سیم بکسل بیشتر باشد، باعث خوردگی سیم بکسل خواهد شد و برعکس، که معمولا حالت برعکس آن صادق است. یعنی چون سختی سیم بکسل نسبت به فلکه های موتور و هرزگرد بیشتر است باعث خوردگی این فلکه ها می شود. البته در بیشتر موارد فلکه هرزگرد خوردگی بیشتری نسبت به فلکه موتور دارد زیرا فلکه موتور مطابق استاندارد بین المللی ساخته می شود اما فلکه های هرزگرد ممکن است استانداردهای بین المللی را رعایت نکنند.

طول عمر فلکه موتور آسانسور: شما اگر از بهترین تجهیزات هم استفاده نمایید به مرور زمان شاهد خوردگی فلکه ها و یا سیم بکسل خواهید بود. زیرا فشاری که سیم بکسل بر روی فلکه ها وارد می کند به مرور زمان باعث خوردگی آن خواهد شد و در این صورت بایستی نسبت به تعویض و یا تعمیر آنها اقدام کرد.

درصورت بروز مشکل خوردگی فلکه موتور آسانسور، فلکه هرزگرد و سیم بکسل با شماره های تماس 02166803238_ 02166803528 تماس گرفته و یا به شماره همراه 09128599265 در پیام رسانهای واتساپ، روبیکا و تلگرام تماس بگیرید. 

مشاوران ما در افق لیفت شما را راهنمایی خواهند کرد و در صورت تمایل می توانید خرید خود را انجام دهید.

نشانه های خوردگی فلکه موتور آسانسور:

تعویض فلکه موتور و فلکه هرزگرد به دلیل خوردگی فلکه موتور آسانسور و فلکه هرزگرد در بسیاری از آسانسورها پیش می آید، برای تشخیص خوردگی فلکه ها فقط کافی است که اطراف فلکه های موتور و هرزگرد را بررسی کنید و دنبال براده های آهن بگردید. زمانی که فلکه دچار خوردگی شد حتماً باید به تعویض آن اقدام نمایید. برای این کار باید از یک سرویس کار کمک بگیرید و اگر سرویسکار پیشنهاد کرد باید فلکه تعویض شود.

نکات لازم در هنگام نصب فلکه موتور آسانسور:

نقش سیم بکسل در خرابی فلکه موتور آسانسور

یکی از قطعاتی که تاثیر زیادی در خرابی فلکه موتور و فلکه هرزگرد دارد سیم بکسل آسانسور است. در صورتی که قطر سیم بکسل با شیارهای فلکه موتور و هرزگرد مطابقت نداشته باشد. باعث خوردگی فلکه خواهد شد. یکی دیگر از دلایل خرابی فلکه موتور و هرزگرد، نحوه پیچش نوارهای فولادی به دور هم در هر رشته سیم بکسل است که باید به تناسب تعداد از هر دو نوع سیم بکسل راستگرد یا چپگرد استفاده گردد.

نحوه تاب گیری سیم بکسل نیز در خرابی فلکه های آسانسور تاثیر مستقیم دارد. معمولا 4 رشته سیم بکسل به دور فلکه موتور تابیده می شود که همه این سیم بکسل ها باید به یک اندازه تاب گیری شوند تا باعث خوردگی سیم بکسل و فلکه اصلی موتور نشود.

جنس فلکه موتور آسانسور

جنس فلکه موتور تعیین کننده میزان مقاومت آن می باشد. هر چه سختی فلکه موتور آسانسور بیشتر باشد استحکام بیشتری خواهد داشت. بیشتر فلکه های موتور از جنس چدن ساخته می شوند. در ساخت فلکه موتور آسانسور از دو نوع چدن خاکستری و چدن داکتیل ضد سایش استفاده می شود. به دلیل داشتن ویژگی هایی همچون قابلیت ریخته گری خوب، استحکام فشاری بالا، لغزش متناسب و ارتعاش از چدن در ساخت فلکه استفاده می شود. در آسانسورهای بلند و دارای ترافیک بالا باید از فلکه های موتور با چدن داکتیل ضد سایش استفاده شود چرا که این نوع فلکه ها بسیار مقاوم بوده و همانطور که از نامشان پیداست، دچار سایش نمی شوند و به همین دلیل طول عمر آنها بالاتر است. اما به طور معمول در آسانسورها با تعداد طبقات کم از فلکه موتور چدن خاکستری (فلکه معمولی) استفاده می شود. به هر میزان که برند و جنس فلکه موتور بهتر باشد، به همان نسبت قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود.

اما هر دو فلکه پس از چند سال عمر مفید خود را از دست می دهند و نیاز به تعویض پیدا می کنند. هزینه تعویض فلکه موتور آسانسور و فلکه هرزگرد تقربیا یکسان است اما قیمت فلکه اصلی موتور نسبت به فلکه هرزگرد به مراتب بالاتر است.

عمر و زمان تعویض فلکه موتور آسانسور

فلکه اصلی موتور آسانسور نقش مهمی در حفظ ایمنی آسانسور دارد. فلکه موتور دائماً در حال استفاده می باشد و در اثر فشارهای مداوم توسط کابین و وزنه تعادل با گذشت زمان کارایی خود را از دست می دهد و نیاز به تعویض پیدا می کند. به طور کلی نمی توان زمان دقیقی برای خرابی و تعویض فلکه موتور آسانسور در نظر گرفت اما تقریبا عمر مفید فلکه های موتور آسانسور بین 5 تا 10 سال برآورد می شود. پس از اتمام این دوره با توجه به فشار زیادی که از سوی سیم بکسل، وزنه تعادل و کابین آسانسور بر روی فلکه موتور اعمال می شود این قطعه فرسوده شده و کارایی خور را از دست خواهد داذ.

در هر دوره از بازدید آسانسور توسط سرویس کار آسانسور، موتور، فلکه موتور، فلکه هرزگرد، سیم بکسل باید بازرسی دقیق شوند تا در صورت خرابی هر یک از آنها تعمیر و یا تعویض شوند. در صورت تشخیص خوردگی و سایش فلکه موتور، باید هرچه سریع  نسبت به تعویض فلکه موتور اقدام نمود. سهل انگاری در این موضوع می تواند عواقب مالی و جانی داشته باشد. افق لیفت با فروش و نصب انواع فلکه موتور آسانسور و تعمیرات موتور در خدمت مشتریان عزیز می باشد.

اطلاعات مورد نیاز از فلکه موتور آسانسور برای سفارش:

  • برند تولید کننده موتور
  • مدل موتور
  • تغداد شیار فلکه موتور
  • قطر فلکه موتور
  • سایز سیم بکسل
  • گام فلکه موتور

تشخیص این مشخصات برای افراد بی تجربه مشکل می باشد. شما می توانید با ارسال تصویر از پلاک موتور آسانسور و عکس از فلکه موتور به پیامرسانهای شرکت به راحتی و سریع از قیمت فلکه موتور و هزینه نصب آن اطلاع پیدا کنید.

انواع فلکه موتور آسانسور:

لیست قیمت انواع فلکه موتور آسانسور:

انواع فلکه هرزگرد آسانسور:

در واقع نمی شود انواع فلکه هرزگرد گیرلس و گیربکس را به چند نوع و مدل خاص محدود کرد ولی فلکه های با فروش بالا در فروشگاه قطعات آسانسور افق به شرح زیر است:

برای مشاهده قیمت فلکه هرزگرد به لینک لیست قیمت فلکه هرزگرد آسانسور مراجعه نمایید.

انواع فلکه هرزگرد آسانسور با چدن معمولی و داکتیل ضد سایش و نشکن با کیفیت عالی در تعداد شیار ۴ الی ۱۰ و قطر ۲۰-۲۴-۲۵-۳۰-۳۲-۴۰-۴۴-۴۸-۵۲ طبق گام درخواستی مطابق با فلکه موتور آسانسور تولید می شود.

قیمت فلکه موتور آسانسور

قیمت فلکه اصلی موتور آسانسور با توجه به نوع سیستم آسانسور، نوع موتور آسانسور، قطر فلکه موتور، تعداد شیار فلکه موتور، گام شیارها، وزن فلکه موتور، میزان آلیاژ و نوع آلیاژ مورد استفاده در تولید فلکه اصلی آسانسور مشخص می شود. 

در آسانسور از دو نوع فلکه موتور آسانسور و فلکه هرزگرد آسانسور استفاده می کنیم که با هم ارتباط مستقیم هستند. با توجه به این که فلکه اصلی موتور بر روی موتور آسانسور نصب است. برای نصب و راه اندازی اولیه آسانسور نیازی به خرید آن نیست. در هنگام خرید فلکه موتور و فلکه هرزگرد باید به جنس و کیفیت آنها دقت زیادی کرد. در آسانسورهایی که دارای ظرفیت بالا و پر تردد می باشند برای استقامت بیشتر و به دلیل این که استفاده از آسانسور بیشتر می باشد از فلکه های چدن داکتیل ضد سایش استفاده می شود. اما هر دو فلکه پس از چند سال عمر مفید خود را از دست می دهند و نیاز به تعویض دارند. هزینه تعویض فلکه موتور آسانسور و فلکه هرزگرد تقربیا یکسان است اما قیمت فلکه اصلی نسبت به فلکه هرزگرد به مراتب بالاتر است.

در خرید فلکه آسانسور دقت نموده و آنها را حد الامکان از تولید کنندگان معتبر خریداری نمایید. 

جهت استعلام قیمت دقیق فلکه اصلی آسانسور می توانید به صورت غیر حضوری از طریق ارسال عکس از پلاک موتور و فلکه اصلی آسانسور از قیمت دقیق آن مطلع شوید. مجموعه افق لیفت به دلیل اینکه خود تولید کننده انواع فلکه آسانسور می باشد این قطعات را با قیمت مناسب تر به دست مصرف کنندگان محترم می رساند.

فلکه اصلی موتور آسانسور آکیش

قیمت فروش فلکه موتور آسانسور آکیش حلقه ای 4 شیار 52: 60000000 ریال قیمت فروش فلکه موتور آسانسور آکیش حلقه ای 4 شیار 52 ضد سایش: 70000000 ریال

فلکه اصلی موتور آسانسور بهران

قیمت فروش فلکه موتور آسانسور بهران 4 شیار 55: 65000000 ریال قیمت فروش فلکه موتور آسانسور بهران 4 شیار 55 ضد سایش: 65000000 ریال

فلکه اصلی موتور آسانسور ایتال گرز

قیمت فلکه موتور ایتال گرز 4 شیار قطر 48 ضد سایش: 65000000 ریال قیمت فلکه موتور ایتال گرز 4 شیار قطر 55 ضد سایش: 70000000 ریال

فلکه اصلی موتور آسانسور سیکور

قیمت فلکه موتور آسانسور سیکور (الکمپ) 4 شیار 55: 65000000 ریال قیمت فلکه موتور آسانسور سیکور (الکمپ) 4 شیار 55 ضد سایش: 75000000 ریال

فلکه اصلی موتور آسانسور نوا ام جی تی

قیمت فلکه موتور آسانسور نوا ام جی تی 4 شیار قطر 48: 65000000 ریال قیمت فلکه موتور آسانسور نوا ام جی تی 4شیار قطر 48 ضد سایش: 75000000 ریال

فلکه اصلی موتور آسانسور شیندلر

قیمت فروش فلکه موتور آسانسور شیندلر 5 شیار قطر 52: 75000000 ریال قیمت فروش فلکه موتور آسانسور شیندلر 5 شیار قطر 52 ضد سایش: 85000000 ریال قیمت فروش فلکه موتور…

فلکه اصلی موتور آسانسور مونتانری

قیمت فلکه موتور مونتاناری 4 شیار قطر 48 معمولی: 55000000 قیمت فلکه موتور مونتاناری 4 شیار قطر 48 ضد سایش: 65000000 قیمت فلکه موتور مونتاناری 5 شیار قطر 48 معمولی:…

فلکه اصلی موتور آسانسور آلبرتو ساسی

قیمت فلکه موتور ساسی لئو 5-4 شیار قطر 45 ضد سایش: 65000000 ریال قیمت فلکه موتور ساسی لئو 5-4 شیار قطر 48 ضد سایش: 75000000 ریال قیمت فلکه موتور ساسی…

فروش و تعویض فلکه موتور آسانسور

ELEVATOR DIVERTER PULLEY انواع فلکه اصلی موتور گیربکس و گیرلس کاملا مطابق نمونه اصلی با آلیاژ چدن داکتیل ضد سایش فلکه اصلی موتور آلبرتو ساسی، مونتاناری، سیکور، نووا، جم، ایتال…

قیمت فلکه موتور آسانسور

لیست قیمت انواع فلکه موتور آسانسور: انواع فلکه موتور آسانسور ایرانی و خارجی (آلبرتو ساسی-مونتاناری-سیکور-جم -شیندلر-نووا-بهران-الکو و ...) کاملا مطابق نمونه اصلی و تولید شده با چدن ضد سایش و…