فلکه هرزگرد آسان الوند

             ASAN ALVAND

صنایع ذوب و فلز آسان الوند تولید کننده انواع قطعات مکانیکی آسانسور با نام تجاری آسان الوند از حدود 15 سال پیش فعالیت خود را آغاز نموده است.

این شرکت با هدف ارائه محصولاتی با کیفیت و قابل رقابت با محصولات وارداتی پا به عرصه تولید گذاشته و تاکنون توانسته است با تولید محصولاتی با کیفیت بالا و قیمت عادلانه و همچنین تعهد به تحویل به موقع سفارشات گام های بلندی برای جلب رضایت مشتریان خود بردارد. فلکه هرزگرد آسانسور، سربکسل آسانسور و کفشک آسانسور از تولیدات این شرکت می باشد.

انواع تولیدات شرکت آسان الوند:

 • فلکه هرزگرد آسانسور در قطر و شیار مختلف
 • کفشک آسانسور چدنی T5-T9
 • کفشک آسانسور چدنی تخت بالابری T9
 • سربکسل آسانسور چدنی 11-10
 • سربکسل آسانسور چدنی 14-12

                                                 

فلکه های هرزگرد تولیدی آسان الوند به دلیل استفاده از مرغوب ترین مواد اولیه و استفاده از دانش فنی متخصیصن علم ریخته گری، با تهیه آلیاژی از چدن که دارای استحکام فشاری بالا و مقاومت سایش و خوردگی مطلوبی نسبت به سایر فلکه های موجود در بازار دارند و همچنین استفاده از بلبرینگهای برند اصلی و کیفیت عالی با انجام تست و آزمایش های لازمه جهت اطمینان از کیفیت آن و ماشینکاری بسیار دقیق قطعه ریخته گری شده جهت جلوگیری از تنش یا بالانس می باشد.

همچنین فلکه ها پس از اتمام هر مرحله از ساخت و مونتاژ محصول توسط واحد کنترل کیفی، به صورت دقیق کنترل می گردد و این امر باعث تحویل قطعه ای سالم با گارانتی معتبر به مشتریان می باشد. تمامی محصولات آسان الوند از قبیل سربکسل، کفشک آسانسور و انواع فلکه هرزگرد در سایزهای 20-25-30-32-40-44-48-52 از 4 تا 8 شیار در فروشگاه افق لیفت به عنوان نمایندگی مستقیم فروش شرکت آسان الوند آماده ارسال به سراسر کشور می باشد.

برای خرید انواع فلکه هرزگرد آسانسور، با شماره تلفنهای 02166803238_02166803528 تماس گرفته و یا به شماره همراه 09128599265 در پیام رسانهای واتساپ، روبیکا یا تلگرام پیام دهید.

فلکه هرزگرد آسان الوند

فلکه هرزگرد برای انتقال قدرت و نیروی موتور و حرکت به سیم بکسل به کار می رود و نیروی کششی ایجاد شده در اثر اصطکاک بین سیم بکسل و سطح شیارهای فلکه می باشد. اتصال سیم بکسل به مرکز کابین آسانسور و وزنه تعادل از طریق فلکه گیربکس امکان پذیر است ولی در این حالت باید از فلکه بسیار بزرگی که روی گیربکس قرار می گیرد، استفاده کرد، که هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست و هم فضای زیادی را اشغال می کند به همین دلیل از دو فلکه کوچک، یکی برای موتور آسانسور و یکی به عنوان فلکه هرزه گرد استفاده می شود که فاصله بین کابین و وزنه تعادل را فراهم می سازد.

فلکه هرزگرد یکی از قطعات مکانیکی آسانسور بوده و از بخش های مهم و اساسی در سیستم تعلیق آسانسور می باشد. در سیستم تعلیق آسانسور جهت ایجاد فاصله، انتقال قدرت از موتور آسانسور و افزایش مزیت مکانیکی از فلکه هرزگرد استفاده می شود. بیشترین فشار کابین و ظرفیت داخل کابین به همراه قاب وزنه تعادل و حتی وزن سیم بکسل ها، به روی فلکه اعمال می شود.

در آسانسور از دو نوع فلکه هرزگرد استفاده می شود:

 • فلکه هرزگرد ثانویه
 • فلکه هرزگرد انحرافی

فلکه هرزگرد ثانویه: فلکه هرزگرد ثانویه معمولا در آسانسورهای گیرلس و مستقیما در زیر موتور استفاده می شود.

فلکه هرزگرد انحرافی: فلکه هرزگرد انحرافی برای تغییر جهت سیم بکسل و هدایت سیم بکسل ها به کار می رود.

فلکه هرزگرد جز اصلی سیستم محرکه آسانسور می باشند و هر گونه مشکل در آنها می تواند تاثیر بسیار زیادی بر حرکت آسانسور بگذارد تمام پارامترهای فلکه هرزگرد آسانسور باید با موتور آسانسور هماهنگ باشد. بنابراین هنگام خرید فلکه هرزگرد، نوع موتور باید مشخص باشد. همچنین قطر فلکه هرزگرد می بایست حداقل چهل برابر قطر سیم بکسل کششی باشد. فلکه های هرزگرد موجود در این مجموعه به دلیل استفاده از مرغوب ترین مواد اولیه و استفاده از دانش فنی متخصیصن علم ریخته گری، با تهیه آلیاژی از چدن که دارای استحکام فشاری بالا و مقاومت سایش و خوردگی مطلوبی نسبت به سایر فلکه های موجود در بازار دارند و همچنین استفاده از بلبرینگهای برند اصلی و کیفیت عالی با انجام تست و آزمایش های لازمه جهت اطمینان از کیفیت آن و ماشینکاری بسیار دقیق قطعه ریخته گری شده جهت جلوگیری از تنش یا بالانس می باشد.

چگونگی متعادل شدن فاصله بین کابین آسانسور و وزنه تعادل

برای متعادل شدن فاصله بین کابین و وزنه تعادل، شیارها در فلکه های هرزگرد، نقش کشش ندارند و تنها جهت هدایت سیم بکسل ها مورد استفاده قرار می گیرند.نیروی کششی ایجاد شده به وسیله فلکه موتور آسانسور، متناسب با کاهش یا افزایش زاویه پیچش سیم بکسل ها به دور فلکه گیربکس، کم یا زیاد می شوند. پس نتیجه می گیریم که استفاده از فلکه هرزگرد، نیروی کششی فلکه گیربکس را کاهش داده و سبب سهولت حرکت کابین می شود و این یکی از مهمترین  اصول سیستم تعلیق در آسانسور می باشد. البته قابل توجه است که محل نصب فلکه هرز گرد نیز خیلی مهم است و باید به شکلی باشد که نیروی کششی مفید توسط فلکه گیربکس ایجاد شود. فلکه هرزگرد باید هم راستا و هم جهت فلکه گیربکس باشد. 

فلکه هرزگرد آسانسور یکی از بخش های مهم و اساسی در سیسم تعلیق آسانسور می باشد که برای انتقال قدرت و نیروی موتور و حرکت به سیم بکسل به کار می رود و نیروی کششی که در اثر اصطکاک ایجاد شده بین سیم بکسل و سطح شیارهای فلکه می باشد.

اتصال سیم بکسل به مرکز کابین و مرکز وزنه تعادل از طریق فلکه موتور گیربکس نیز امکان پذیر است که باید در این حالت از فلکه بسیار بزرگی که روی موتور گیربکس قرار می گیرد استفاده نمود که هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نخواهد بود و هم فضای زیادی را اشغال می کند به همین دلیل از دو فلکه کوچک، یکی برای موتور گیربکس و یکی برای فلکه هرزه گرد استفاده می شود که فاصله بین کابین و وزنه تعادل را فراهم می سازد.
در سیستم تعلیق آسانسور جهت ایجاد فاصله، انتقال قدرت از موتور آسانسور و افزایش مزیت مکانیکی سیستم های تعلیق آسانسور از فلکه هرزگرد استفاده می شود. بیشترین فشار کابین و بار یا ظرفیت داخل کابین به همراه قاب وزنه تعادل و حتی وزن سیم بکسل ها، به روی فلکه اعمال می شود.

 

کاربرد فلکه هرزگرد آسان الوند

کاربرد فلکه هرزگرد در آسانسور از بخش‌های اساسی سیستم تعلیق می باشد. کاربرد فلکه هرزگرد در انتقال نیرو و قدرت موتور به سیم بکسل می‌باشد. مکانیزم کارکرد فلکه هرزگرد آسانسور مشابه قرقره بوده و جنس از چدن و به شکل دورانی ساخته می شود.

فلکه هرزگرد اصطکاکی اندک با سیم بکسل آسانسور ایجاد کرده و نیروی کششی به سیم بکسل وارد نمی کند و قالبا به صورت هرز می چرخد. فلکه هرزگرد نقش هدایت و حفظ تعادل سیم بکسل و به تبع آن جلوگیری از ایجاد تکان در کابین آسانسور را ایفا می کند. زمانی که کابین آسانسور حرکت می کند سیم بکسل که یک طرف آن به کابین و طرف دیگر آن به وزنه تعادل متصل است شروع به حرکت می کند. وظیفه فلکه هرزگرد این است که با شیارهای روی سطح خود به تنظیم زاویه پیچش سیم بکسل به دور فلکه موتور و عدم انحراف آن کمک می کند که همین امر سبب نرمتر شدن حرکت آسانسور و حفظ تعادل می گردد.

مشخصات فنی فلکه هرزگرد آسان الوند

فلکه هرزگرد آسان الوند از جنس چدن ساخته شده 

فلکه هرزگرد آسانسور به صورت دورانی و سطح خیلی صاف ساخته می شود. بر روی فلکه هرزگرد چند شیار با گام های متفاوت وجود دارد که سیم بکسل درون این شیار ها قرار می گیرد. شیارهای فلکه هرزگرد باید مقداری بزرگتر از سیم بکسل ساخته شوند تا سیم ها بتوانند به راحتی درون این شیارها حرکت کنند. فلکه هرزگرد آسانسور مثل یک قرقره عمل کرده و با فلکه اصلی موتور آسانسور هم تراز و در یک زاویه و در راستای هم دیگر باشند. وجود فلکه هرزگرد در سیستم تعلیق، در واقع یک نوع شکست وزن، حفظ تعادل و جلوگیری از تنش حرکتی کابین و ثبات آن می باشد.

درون فلکه هرزگرد آسانسور، یک بلبرینگ مقاوم قرار دارد، که با چرخش فلکه هرزگرد حول محور یک شفت، باعث حرکت سیم بکسل و حرکت عمودی کابین می شود. از فلکه هرزگرد آسانسور به عنوان واسطی برای انتقال قدرت موتور آسانسور استفاده می شود. آلیاژهای به کار رفته در ساخت فلکه هرزگرد آسانسور معمولاً از جنس چدن خالص داکتیل ضد سایش بوده و مقاومت خوبی در برابر سایش و خوردگی دارند. در انواع آسانسورها، از فلکه هرزگردهای مختلف استفاده می شود. فلکه هرزگرد آسانسور باید از مقاومت بالایی در برابر تنش‌ و فشارهای وارده برخوردار باشد. فلکه‌ هرزگرد بر اساس استاندارد های بین‌المللی آسانسور تولید می‌شود ولی فلکه هرزگرد آسانسور را بعد از مدتی باید تعویض کرد. احتمال این که بلبرینگ داخل فلکه هرزگرد از بین برود و فلکه هرزگرد ترک خورده و یا شیارهای آن خورده شود زیاد است. 

تعداد، نوع و سایز فلکه‌ های هرزگرد استفاده‌ شده در آسانسور گیربکسی با آسانسورهای گیرلس متفاوت است. هر چند در صورتی‌ که بهترین جنس را هم خریداری کنید امکان خوردگی آن در بلندمدت وجود دارد این موضوع کاملا اجتناب‌ناپذیر است، زیرا طول عمر بهترین فلکه هرزگرد نیز در نهایت هفت سال می‌باشد. بنابراین باید دقت کنید که آسانسور شما به‌ صورت دوره‌ ای سرویس و بازدید شود تا از سلامت این قطعه اطمینان داشته باشید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

کارایی فلکه آسانسور با توجه به استانداردهایی که برای ساختشان در نظر گرفته می شود، می تواند متفاوت باشد. با توجه به اهمیتی که فلکه هرزگرد در آسانسور دارد آن را باید از مراکز معتبر خرید نمایید تا بتوانید از کیفیت و کارایی آن مطمئن باشید. زیرا هرگونه سهل انگاری در این زمینه، سیستم تعلیق آسانسور را با مشکل مواجه خواهد کرد و خطرات جانی و مالی فراوانی به دنبال خواهد داشت.

 

 

مشخصات کلی فلکه هرزگرد آسانسور

قطر فلکه هرزگرد

با توجه به بند ۱،۲،۹ استاندارد ملی آسانسور Bs و A 17.1 نسبت قطر گام فلکه هرزگرد آسانسور حداقل باید ۴۰ باشد. حداقل نسبت مابین قطر گام فلکه کششی و بین قطر اسمی سیم بکسل باید برابر با ۳۰ در Bs 5655 و 32 در A 17.1 باشد.

جنس فلکه هرزگرد

جنس فلکه هرزگرد آسانسور و مواد به‌کاررفته برای ساخت آن معمولاً از چه چدن است. چدن قابلیت ریخته‌گری بسیار مناسبی داشته و دارای استحکام فشاری بالایی است. از قابلیت‌ های دیگر آن می‌توان به مستهلک ارتعاش، قابلیت حرکت و ایست اضطراری دورانی،خواص لغزشی مناسب و مقاومت در برابر خوردگی بالا اشاره کرد.
 میزان سختی فلکه هرزگرد آسانسور که ریخته ‌گری شده به ترکیبات شیمیایی آن بستگی دارد. به‌عنوان ‌مثال کلاس 40# استحکام کششی برابر با 40 هزار psi دارد و سختی آن بین 180 تا 210 برینل است. معمولاً حداقل سختی بین 160 تا 200 برینیل برای فلکه هرزگرد و همچنین پولی سیم بکسل قابل ‌قبول است؛ اما میزان سختی بیشتری برای فلکه کششی مورد نیاز است.
میزان سختی شیرفلکه از میزان سختی سطح آن کمتر است. معمولاً در فلکه‌هایی که با استفاده از عملیات حرارتی ساخته‌شده‌اند، سطح بیرونی آن‌ها باید سختی قابل‌ قبولی داشته باشد.

 

مشخصات فنی فلکه هرزگرد در آسانسور

آلیاژ استفاده‌شده در فلکه‌های آسانسور، آ‌ن‌ها را در برابر سایش و خوردگی مقاوم کرده است. دقت داشته باشید که در آسانسور گیربکسی، تعداد، نوع و سایز فلکه‌های هرزگرد استفاده‌شده با آسانسورهای گیرلس متفاوت است. این قطعه، قطعه‌ای بسیار پراهمیت از ساختمان یک آسانسور است و سیستم تعلیق آسانسور بدون هرزگرد نمی‌تواند به‌درستی عمل کند.

در هنگام تهیه فلکه هرزگرد باید دقت کنید که قطعه موردنظر کیفیت بالایی داشته باشد. مقاومت کافی و بالای این قطعه از آن دربرابر تنش‌ها مراقبت کرده و دوام لازم را به ‌آن ارائه می‌دهد. شیار یا گام‌های قطعه هرزگرد باید از قطر سیم بکسل استفاده شده در مکانیزم ما قطر بیشتری داشته باشد و همینطور زاویه فلکه گیربکس با فلکه هرزگرد در یک راستا قرار داده شود.

باید توجه داشته باشید که بلبرینگ استفاده شده در در این قطعه ضد گردوغبار است و باتوجه به وزن فلکه، به‌طور ثابت در جای مناسب قرار می‌گیرد. مهم‌تر از همه، این قطعه از آسانسور کاملا براساس استانداردهای بین‌المللی تولید می‌شود و ضدفرسایش و خوردگی است. هرچند درصورتی‌که بهترین جنس را هم خریداری کنید امکان خوردگی آن در بلندمدت وجود دارد این موضوع کاملا اجتناب‌ناپذیر است، زیرا طول عمر بهترین فلکه هرزگرد نیز در نهایت هفت سال می‌باشد. بنابراین باید دقت کنید که آسانسور شما به‌صورت دوره‌ای سرویس و چکاپ شود تا از سلامت این قطعه اطمینان داشته باشید و درصورت نیاز آن را تعویض کنید.

 

مشخصات کلی فلکه هرزگرد آسانسور:

 • قطر فلکه هرزگرد آسانسور:

نسبت بین قطر گام فلکه هرزگرد حداقل 40 می باشد و این موضوع با بند 9-2-1 استاندارد ملی آسانسور، Bsو 17.1A مطابقت دارد. حداقل نسبت بین قطر گام فلکه کششی و قطر اسمی سیم بکسل باید برابر 30 در 5655Bs و 32 در  17.1A باشد.
 • جنس و مواد فلکه هرزه گرد آسانسور:

می توان اینطور گفت که معمولا از چدن به منظور فلکه استفاده می شود زیرا دارای قابلیت ریخته گری خوب، استحکام فشاری بالا، مستهلک ارتعاش، خواص لغزشی خوب، قابلیت حرکت یا ایست اضطراری دورانی و نیز مقاومت به خوردگی بالا می باشد.

سختی فلکه ریخته گری شده، بستگی به ترکیب شیمیایی آن دارد. برای مثال کلاس 40# (دارای استحکام کششی 40000psi) از سختی 180 تا 210 برینل برخوردار است. برای فلکه هرزگرد و پولی سیم بکسل حداقل سختی بین 160 تا 200 برینل قابل قبول است اما برای فلکه کششی به حداقل سختی بیشتری نیاز است که برای این منظور می توان از عملیات حرارتی یا سختی سنجی استفاده نمود. روشن است که سختی شیار فلکه از سطح آن کمتر است، در فلکه های عملیات حرارتی شده، سطح بیرونی فلکه باید از سختی قابل قبولی برخوردار باشد.

 

 

مشخصات عمومی فلکه هرزگرد آسانسور

 • نسبت بین قطر گام فلکه هرزگرد حداقل 40 می باشد و این موضوع با بند 9-2-1 استاندارد ملی آسانسور، Bsو 17.1A مطابقت دارد.
 • حداقل نسبت بین قطر گام فلکه کششی و قطر اسمی سیم بکسل آسانسور بایستی برابر 30 در 5655Bs و 32 در 1A باشد.

 

مشخصات فلکه هرزگرد آسانسور(فلکه کششی آسانسور)

مشخصات ویژه ای که برای فروش فلکه هرزگرد آسانسور در نظر گرفته می شود معمولا بر اساس قطر، شیار و جنس این محصولات می باشد.

قبل از خرید حتما با توجه به استانداردهای آسانسور مد نظر، از مشخصات فلکه هرزگرد برای آسانسور آگاه شوید در این صورت می توانید نمونه های مناسب را خریداری کنید.