سیستم تعلیق (فلکه هرزگرد آسانسور-فلکه موتور آسانسور)

سیستم تعلیق (فلکه هرزگرد آسانسور-فلکه موتور آسانسور)

 

فلکه کششی یا فلکه اصلی موتور آسانسور قرقره ای است که برای انتقال قدرت موتور و حرکت سیم بکسل به کار می رود. نیروی کششی ایجاد شده، در اثر اصطکاک بین سیم بکسل و سطح شیارهای فلکه می باشد. فلکه اصلی موتور یکی از اصول اساسی سیستم تعلیق آسانسور به شمار می رود.
در نصب موتور آسانسور برای اتصال سیم بکسل به مرکز کابین و مرکز وزنه تعادل می توان از فلکه گیربکس استفاده کرد که در این صورت باید از فلکه بسیار بزرگی که روی گیربکس نصب می شود استفاده نمود که طبیعتا این امر باعث اشغال شدن مکان زیادی شده و هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست لذا از دو فلکه کوچکتر، یکی برای موتور گیربکس و یکی برای فلکه هرزگرد استفاده می شود که بدین ترتیب فاصله بین کابین و وزنه تعادل فراهم می گردد.

در مورد طریقه متعادل شدن فاصله بین کابین و وزنه تعادل نکته مهم این است که در فلکه های هرزگرد، شیارها نقش کشش ندارند و فقط برای هدایت سیم بکسل ها استفاده می شوند و نیروی کششی ایجاد شده به وسیله فلکه گیربکس متناسب با کاهش یا افزایش زاویه پیچش زاویه ای که سیم بکسل ها به دور فلکه گیربکس می پیچند، کاهش یا افزایش می یابد بنابراین می توان متوجه شد که استفاده از فلکه هرزگرد، نیروی کششی فلکه گیربکس را کاهش می دهد و این یکی از اساسی ترین اصول سیستم تعلیق آسانسور می باشد. البته توجه نمایید که محل نصب فلکه هرزگرد بسیار مهم است و باید به صورتی باشد که نیروی کششی مفید توسط فلکه گیربکس ایجاد شود و فلکه هرزگرد هم راستا و هم جهت فلکه گیربکس باشد.

نقش فلکه هرزگرد در سیستم تعلیق آسانسور

در بیشتر موارد در سیستم تعلیق آسانسور از فلکه هرزگرد استفاده می‌شود. چنانچه گفتیم می‌توان سیم‌ بکسل را از فلکه گیربکس به مرکز کابین آسانسور و مرکز وزنه تعادل وصل کرد در این صورت، یک فلکه بسیار بزرگی روی گیربکس قرار می‌گیرد اما به دلایل اقتصادی و کم کردن فضای مورد نیاز می‌توان از دو فلکه کوچک‌ تر استفاده کرد، یکی فلکه گیربکس و دیگری فلکه هرزگرد، که بین کابین آسانسور و وزنه تعادل فاصله ایجاد می‌کند. در واقع هدف از استفاده کردن فلکه هرزگرد آسانسور ایجاد همین فاصله، کارکرد مکانیکی بهتر سیستم تعلیق و انتقال توان از موتور به سیستم است.

در سیستم آسانسور از دو نوع فلکه هرزگرد میتوان استفاده کرد:

 • فلکه هرزگرد انحرافی: در آسانسورهای کششی از فلکه هرزگرد برای تغییر جهت سیم‌ بکسل و هدایت آنها استفاده می‌ شود.
 • فلکه‌ هرزگرد ثانویه: چنانچه آسانسوری گیرلس باشد از فلکه هرزگرد ثانویه استفاده می‌شود و آن را زیر موتور قرار می‌ دهند.

شیارهایی که در فلکه هرزگرد وجود دارد کشش ایجاد نمی‌کنند بلکه سیم‌ بکسل‌ها را هدایت می‌کنند. برحسب زاویه پیچش سیم‌ بکسل‌ها به ‌دور فلکه گیربکس، نیروی کششی کم و زیاد می‌شوند. بنابراین نیروی کششی فلکه گیربکس کاهش داده می‌شود و حرکت کابین نرم‌ تر می‌شود.

سیستم تعلیق آسانسور

در نصب آسانسور، فلکه موتور و فلکه هرزگرد از مهمترین قطعات سیستم محرکه آسانسور بوده و یکی از بخشهای اساسی در سیستم تعلیق آسانسور نیز می باشند.

در یک بالابر معمولی که برای بالا بردن نفر و یا اجسام به‌ کار برده می‌شود، بار به یک طناب فولادی وصل است و یک موتور طناب فولادی را به دور فلکه خود می‌چرخاند و طناب را جمع می‌کند تا بار بالا برود. از آن جهت که این سیستم کاملاً ساده است، بالا بردن بار ممکن است با تکان همراه باشد و سرعت و امنیت و نرمی کافی در این حرکت وجود نداشته باشد.

اما در آسانسورها به دلیل اینکه به حرکت مناسب و امن کابین نیاز است، علاوه بر این اجزا به یک سیستم پیشرفته‌تر حرکتی لازم است. اجزایی مثل وزنه‌های تعادلی و دیگر فلکه‌ ها تا بتوان سرعت و ایستایی و امنیت لازم را برای آسانسورهای مسافربری فراهم نمود. به مجموعه این اجزا سیستم تعلیق آسانسور می‌گویند.

انواع سیستم تعلیق آسانسور

 • سیستم تعلیق یک به یک (1:1): سیستم تعلیق یک‌ به یک به معنی این است که حرکت کابین آسانسور و سرعت قاب وزنه تعادل یکسان است. 
 • سیستم تعلیق دو به یک (2:1): در سیستم تعلیق دو به یک، قاب وزنه آسانسور دو برابر کابین آسانسور سرعت می‌گیرد.
 • سیستم تعلیق سه به یک (3:1): در سیستم تعلیق سه به یک سرعت حرکت قاب وزنه آسانسور تا سه برابر سرعت کابین می باشد.
 • سیستم تعلیق چهار به یک (4:1): سیستم تعلیق چهار به یک باعث می شود که سرعت حرکت قاب وزنه آسانسور تا چهار برابر سرعت کابین باشد.

منظور از این نسبت‌ها، نسبت سرعت کابین آسانسور به قاب وزنه تعادل آسانسور است.

معمولاً عمومیت سیستم تعلیق آسانسور یک به یک بیشتر است و سیستم تعلیق یک به یک معروفترین و پر کاربردترین سیستم تعلیق آسانسور است که در نصب آسانسور در ایران به کار می رود. قرقره این سیستم همان فلکه اصلی گیربکس آسانسور و سیم‌ بکسل طناب است که کابین را بالا و پایین می‌برد. البته در آسانسورهای گیرلس فلکه موتور نقش این قرقره را دارد.

سیستم تعلیق آسانسور را این گونه تصور کنید که یک موتور گیربکس با فلکه گیربکس در موتورخانه و بر سقف چاه آسانسور قرار می‌گیرد. سیم‌ بکسل‌‌ ها بر روی آن قرار می‌گیرند و از دو طرف به کابین آسانسور و فریم وزنه تعادل متصل هستند.

در سیستم تعلیق دو به یک سرعت حرکت قاب وزنه تعادل آسانسور دو برابر سرعت کابین آسانسور می باشد. از مزایای سیستم تعلیق دو به یک می توان به افزایش قدرت آسانسور و سرعت حرکت بهتر و مطمئنتر آسانسور اشاره کرد. تفاوت عمده سیستم تعلیق دو به یک با سیستم تعلیق یک به یک در چیدمان سیم بکسل ها و سرعت آسانسور می باشد.

در صنعت آسانسور به جهت کاهش میزان مصرف انرژی برای سیستم تعلیق کابین آسانسور از روش های گوناگونی استفاده می شود که دو روش یک به یک و دو به یک از میان مجموعه روش های مختلف شاخص تر می باشد.

در هنگام نصب آسانسور برای تنظیم سیستم تعلیق یک به یک یا دو به یک روش کار بدین صورت است که در سیستم یک به یک دو سر سیم بکسل ها به کابین آسانسور و قاب وزنه تعادل نصب می شود. ولی در سیستم تعلیق دو به یک، دو سر سیم بکسل پس از گذشتن از روی فلکه گیربکس موتور آسانسور و فلکه های روی کابین آسانسور و قاب وزنه تعادل باید به سقف چاه در موتورخانه بروند و سپس بر روی یوک استراکچر نصب شوند.

یوک استراکچر (Ropes Termination) یوکی است که از تعدادی صفحه فولادی ضخیم و قطعات متصل به همراه تعدادی کابلشو (سرسیم یا بست سرسیم بکسل) با میله و فنر و دیگر تجهیزات تشکیل شده است.

سیستم تعلیق سه به یک و چهار به یک باعث می شود که سرعت حرکت قاب وزنه آسانسور تا سه یا چهار برابر سرعت کابین باشد و همین امر باعث می شود که قدرت آسانسور بسیار بالا برود و سرعت حرکت بهتر و ایستادگی بهتری به حرکت آسانسور می دهد و به همین دلیل از این دو نوع سیستم تعلیق در آسانسور های بارکش یا آسانسورهای پر ظرفیت استفاده می شود.

برای مشاوره و خرید انواع فلکه های اصلی موتور و  فلکه هرزگرد در نوع، سایز و جنس مختلف با شماره های زیر تماس بگیرید:

شماره تماس: 66803238-66803528--021             شماره همراه-واتساپ-تلگرام: 09128599265

سفارش انواع فلکه اصلی موتور و فلکه هرزگرد با چدن معمولی (خاکستری) و ضد سایش و نشکن (داکتیل) در این شرکت پذیرفته می شود و لازم به ذکر است که در شرکت آسانسور افق علاوه بر تولید و فروش انواع فلکه اصلی موتور و هرزگرد کار نصب و تعمیر موتور آسانسور نیز انجام می شود.

آدرس فروش: تهران اتوبان فتح مابین خیابان فتح 17 و خیابان فتح 19 پلاک: 395 

نحوه نصب فلکه هرزگرد

 • نصب فلکه هرزگرد باید کاملا مطابق با استاندارد ملی آسانسور باشد.
 • طراحی فلکه هرزگرد باید متناسب با بار اسمی آسانسور، سرعت آسانسور و قطر فلکه موتور آسانسور باشد.
 • فلکه هرزگرد باید در برابر تنش های خمشی و پیچشی بسیار مقاوم باشد تا عملکرد آسانسور ایمنی کامل را داشته باشد.
 • زاویه آلفا بین فلکه هرزگرد و فلکه گیربکس موتور آسانسور باید بصورت دقیق محاسبه و رعایت گردد.
 • حتما بلبرینگ فلکه هرزگرد باید در محل خود کاملا مهار شده و هیچ لقی نداشته باشد.
 • حتما وجود ترک و ناصافی در خود فلکه هرزگرد را بررسی کنید زیرا ممکن است در فرایند تولید معیوب یا ترک خورده باشد.
 • فلکه هرزگرد باید به صورتی نصب شود که هیچ لقی یا لنگی نداشته باشد.
 • حتما شیار های فلکه هرزگرد آسانسور بزرگتر از قطر سیم بکسل باشد تا استهلاک سیم بکسل ها کم شود.
 • پس از فیکس کردن فلکه هرزگرد در داخل شفت آن و سپس قرار دادن آن بر روی شاسی موتور دقت کنید که هیچ لنگی یا لقی نداشته باشد.
 • حتما دقت کنید که در نصب فلکه، محور بلبرینگ آن با محور فلکه هرزگرد کاملا هم راستا باشد.
 • بعد از نصب فلکه هرزگرد حتما یاتاقان های آن را روانکاری نموده تا بهتر کار کند.
 • حتما صافکاری و پرداخت کاری شفت فلکه را بررسی کنید زیرا اگر مشکلی در شفت وجود داشته باشد باعث خرابی بلبرینگ و خوردگی شفت می گردد.

جنس فلکه هرزگرد و فلکه موتور آسانسور

فلکه های اصلی موتور و هرزگرد آسانسور از جنس چدن ساخته می شوند که در دو نوع چدن خاکستری (معمولی) و نوع دیگر از نوع داکتیل ضد سایش که ترجیحا توصیه می شود در آسانسورهایی که دارای ترافیک کاری بالا هستند استفاده شود این نوع چدن ها همانطور که از نامشان مشخص است از نوع نشکن می باشد که از لحاظ سایشی بسیار مقاومت بالایی دارند.

قطر و تعداد شیارهای فلکه هرزگرد از روی فلکه موتور تعیین می گردد. گام فلکه های هرزگرد می بایست از روی فلکه موتور تعیین گردد. در صورتیکه فلکه موتور قابلیت نصب سیم بکسل نمره ۱۰ داشته باشد، قطر فلکه های هرزگرد نیز باید حداقل چهل برابر قطر سیم بکسل باشد.

 

انواع فلکه اصلی موتور خارجی و ایرانی و فلکه هرزگرد گیرلس و گیربکس در انواع و مدل مختلف و تولید شده با چدن معمولی (خاکستری) و داکتیل (ضد سایش) و انواع قطعات آسانسور از جمله انواع ریل چینی و ترک و ایتالیا و انواع موتور ایرانی و ایتالیایی و انواع تابلو و کابین های MDF استیل و تمام استیل و انواع درب لولایی و اتوماتیک و قطعات مکانیکی و راه اندازی آسانسور در فروشگاه آسانسور افق آماده ارائه به مشتریان عزیز می باشد.

جهت خرید لوازم آسانسور و سفارش با شماره های زیر تماس بگیرید:

شماره تماس: 66803238-66803528--021

شماره فکس: 66790206--021

شماره همراه - تلگرام - واتساپ: 09128599265

 

خرابی فلکه موتور آسانسور

آسانسور افق تولیدکننده انواع فلکه اصلی موتور گیربکس و گیرلس کاملا مطابق نمونه اصلی و انواع فلکه های هرزگرد با آلیاژ چدن داکتیل ضد سایش جهت طول عمر بالا و…

لیست قیمت انواع فلکه موتور آسانسور ایرانی و خارجی

برای سفارش فلکه اصلی موتور آسانسور و فلکه هرزگرد با شماره های زیر تماس بگیرید: شماره های تماس: 66803528-66803238--021 شماره فکس: 66790206--021 همراه-تلگرام-واتساپ: 09128599265 آسانسور افق لیست قیمت انواع فلکه…

فلکه هرزگرد قطر 52 آسان الوند

قیمت فروش: استعلام فلکه هرزگرد قطر 52 آسان الوند 4 و 5 شیار تولید می شود.

فلکه هرزگرد قطر 48 آسان الوند

قیمت فروش: استعلام فلکه هرزگرد قطر 48 آسان الوند از 4 الی 6 شیار تولید می شود.

فلکه هرزگرد قطر 32 آسان الوند

قیمت فروش: استعلام شرکت آسان الوند تولید فلکه های گیرلس قطر 32 از 4 شیار تا 10 شیار و شفت 50 و 60 را از سال 1392 شروع کرده است.…

فلکه هرزگرد 6 شیار قطر 40 آسان الوند

قیمت فروش فلکه هرزگرد 6 شیار قطر 40 آسان الوند: 11000000 ریال

فلکه هرزگرد آسانسور آسان الوند

فلکه هرزگرد آسانسور یکی از بخش های مهم و اساسی در سیستم تعلیق آسانسور می باشد که برای انتقال قدرت و نیروی موتور و حرکت به سیم بکسل به کار…