فلکه هرزگرد و فلکه موتور آسانسور

فلکه هرزگرد و فلکه موتور آسانسور

آسانسور افق تولید کننده انواع فلکه موتور آسانسور و فروش انواع فلکه هرزگرد و صفر تا 100 قطعات آسانسور می باشد. جهت اطلاع از قیمتها و خرید انواع قطعات آسانسور و فلکه موتور و هرزگرد با شماره های زیر در تماس باشید:

شماره های تماس: 66803528-66803238--021
شماره فکس: 66790206--021
همراه-تلگرام-واتساپ: 09128599265

 

فلکه هرزگرد آسانسور چیست ؟

در نصب آسانسور، فلکه هرزگرد یکی از مهمترین قطعات آسانسور بوده و یکی از بخشهای اساسی در سیستم تعلیق آسانسور نیز می باشد.

فلکه هرزگرد آسانسور یا فلکه کششی در واقع فلکه یا قرقره ای است که برای انتقال قدرت موتور آسانسور و حرکت به سیم بکسل به کار می رود و در واقع این فلکه بعنوان یک قرقره در سیستم تعلیق آسانسور نقش مهمی در حرکت کابین در چاه آسانسور دارد.


در نصب فلکه هرزگرد آسانسور باید به موارد زیر توجه نمود:

 • باید اندازه فلکه هرزگرد را در نظر داشت زیرا می توان از فلکه موتور گیربکس آسانسور برای اتصال سیم بکسل به مرکز کابین و مرکز وزنه تعادل استفاده نمود که در این صورت بایستی از فلکه بسیار بزرگی که روی گیربکس نصب می شود استفاده کرد که این فلکه فضای زیادی را گرفته و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست و بنابراین از دو فلکه کوچکتر استفاده می گردد یکی برای موتور گیربکس و دیگری به عنوان فلکه هرزگرد که بهترین حالت برای کابین آسانسور و وزنه تعادل به صورتی کاملا متعادل فراهم می گردد.
 • نکته بعدی در نصب فلکه هرزگرد محل نصب فلکه هرزگرد می باشد زیرا باید به صورتی باشد که نیروی کششی مفید توسط فلکه موتور گیربکس ایجاد گردد.
 • نکته مهم دیگر در مورد فلکه هرزگرد آسانسور این است که در فلکه هرزگرد شیارهای فلکه نقش کششی ندارند بلکه فقط برای هدایت سیم بکسل ها هستند و در واقع نیروی کششی که بوسیله فلکه موتور آسانسور ایجاد می شود متناسب با کاهش یا افزایش زاویه پیچش سیم بکسل ها بدور فلکه گیربکس، کاهش یا افزایش می یابد بنابراین از این مطالب می توان نتیجه گرفت که استفاده از فلکه هرزگرد، نیروی کششی سیم بکسل به دور فلکه گیربکس را کاهش می دهد و باعث تسهیل در حرکت دادن کابین می شود و این یکی از اساسی ترین اصول مورد استفاده در طراحی و نقشه کشی آسانسور و سیستم تعلیق آسانسور است.
 •  نحوه تنظیم زاویه آلفا نیز در نصب فلکه هرزگرد بسیار حائز اهمیت است.

زاویه آلفا در نصب فلکه هرزگرد

یکی از مهمترین نکاتی که در محاسبات نصب آسانسور باید بطور دقیق محاسبه گردد زاویه آلفا یا زاویه پیچش سیم بکسل ها (Angel of warp) می باشد. اگر در نصب فلکه موتور آسانسور و فلکه هرزگرد، زاویه آلفا مناسبی بین این فلکه ها در نظر گرفته نشود این مسئله باعث سر خوردگی سیم بکسل های آسانسور و لقی کابین و حرکت نامتعادل کابین آسانسور شده و همچنین باعث کاهش عمر سیم بکسل های فولادی آسانسور نیز می شود که این امر امنیت آسانسور را نیز به خطر می اندازد و هزینه تعمیرات و سرویس آسانسور را بالا می برد.
توجه نمایید که حداقل زاویه آلفا 150 درجه و حداکثر آن 180 درجه است و دقت کنید که فلکه هرزگرد هم راستا و هم جهت فلکه موتور گیربکس آسانسور باشد.

نحوه نصب فلکه هرزگرد

 • نصب فلکه هرزگرد باید کاملا مطابق با استاندارد ملی آسانسور باشد.
 • طراحی فلکه هرزگرد باید متناسب با بار اسمی آسانسور، سرعت آسانسور و قطر فلکه موتور آسانسور باشد.
 • فلکه هرزگرد باید در برابر تنش های خمشی و پیچشی بسیار مقاوم باشد تا عملکرد آسانسور ایمنی کامل را داشته باشد.
 • زاویه آلفا بین فلکه هرزگرد و فلکه گیربکس موتور آسانسور باید بصورت دقیق محاسبه و رعایت گردد.
 • حتما بلبرینگ فلکه هرزگرد باید در محل خود کاملا مهار شده و هیچ لقی نداشته باشد.
 • حتما وجود ترک و ناصافی در خود فلکه هرزگرد را بررسی کنید زیرا ممکن است در فرایند تولید معیوب یا ترک خورده باشد.
 • فلکه هرزگرد باید به صورتی نصب شود که هیچ لقی یا لنگی نداشته باشد.
 • حتما شیار های فلکه هرزگرد آسانسور بزرگتر از قطر سیم بکسل باشد تا استهلاک سیم بکسل ها کم شود.
 • پس از فیکس کردن فلکه هرزگرد در داخل شفت آن و سپس قرار دادن آن بر روی شاسی موتور دقت کنید که هیچ لنگی یا لقی نداشته باشد.
 • حتما دقت کنید که در نصب فلکه، محور بلبرینگ آن با محور فلکه هرزگرد کاملا هم راستا باشد.
 • بعد از نصب فلکه هرزگرد حتما یاتاقان های آن را روانکاری نموده تا بهتر کار کند.
 • حتما صافکاری و پرداخت کاری شفت فلکه را بررسی کنید زیرا اگر مشکلی در شفت وجود داشته باشد باعث خرابی بلبرینگ و خوردگی شفت می گردد.

فلکه‌های هرزگرد ثانویه و انتقالی

فلکه‌های هرزگردی که در آسانسورها به‌کار برده می‌شوند دو نوع هستند: فلکه‌های هرزگرد انحرافی و فلکه‌های هرزگرد ثانویه

چنانچه آسانسوری گیرلس باشد از فلکه هرزگرد ثانویه نیز استفاده می‌کنند و آن را زیر موتور قرار می‌دهند اما در دیگر آسانسورها از فلکه هرزگرد برای تغییر جهت سیم‌بکسل و هدایت آنها استفاده می‌شود.

فلکه های هرزگرد آسانسور از جنس چدن ساخته می شوند که در دو نوع چدن خاکستری (معمولی) و نوع دیگر از نوع داکتیل ضد سایش که ترجیحا توصیه می شود در آسانسورهایی که دارای ترافیک کاری بالا هستند استفاده شود این نوع چدن ها همانطور که از نامشان مشخص است از نوع نشکن می باشد که از لحاظ سایشی بسیار مقاومت بالایی دارند.

90 درصد از خرابی‌های فلکه هرزگرد آسانسور به دلیل نصب نادرست، بالانس نکردن وزنه و کابین، انتخاب نادرست سیم‌ بکسل و عدم رعایت استانداردهای نصب آسانسور است.

لازم به ذکر است که با استفاده طولانی مدت و عمر زیاد آسانسور با وجود بهره جستن از بهترین و بروز ترین تجهیزات باز هم خوردگی فلکه هرزگرد را خواهید داشت و بایستی نسبت به تعویض یا تعمیر آن اقدام نمود. درصورت نصب درست می توان انتظار داشت که فلکه هرزگرد آسانسور تا 7 سال عمر کند.

قطر و تعداد شیارهای فلکه هرزگرد از روی فلکه موتور تعیین می گردد. گام فلکه های هرزگرد می بایست از روی فلکه موتور تعیین گردد. در صورتیکه فلکه موتور قابلیت نصب سیم بکسل نمره ۱۰ داشته باشد. قطر فلکه های هرزگرد نیز باید حداقل چهل برابر قطر سیم بکسل باشد.

تعویض فلکه موتور و فلکه هرزگرد به دلیل خوردگی فلکه موتور آسانسور و فلکه هرزگرد در بسیاری از آسانسورها پیش می آید، برای تشخیص خوردگی فلکه ها فقط کافی است که اطراف فلکه های موتور و هرزگرد را بررسی کنید.

نشانه های خوردگی فلکه های هرزگرد

 • وجود براده های آهن در اطراف فلکه موتور و هرزگرد
 • ایجاد شیارهای مارپیچی در شیارهای فلکه که در واقع همان رد سیم بکسل بر روی شیارها است.
 • فرو رفتگی سیم بکسل داخل شیارها

دلایل خوردگی فلکه موتور و فلکه هرزگرد

از دلایل خوردگی فلکه موتور و فلکه هرزگرد آسانسور که در نتیجه نیاز به تعویض فلکه ها پیدا می شود، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تراز نبودن فلکه موتور به نسبت کابین آسانسور: در زمان نصب آسانسور باید در جهت هم راستا بودن فلکه موتور با کابین آسانسور دقت زیادی شود تا مانع خوردگی فلکه به وسیله سیم بکسل شود. در واقع در این حالت سیم بکسل چون به سمت چپ یا راست شیار فلکه فشار می آورد، باعث خوردگی آن می شود.

 • بالانس نبودن وزنه تعادل و کابین آسانسور: با توجه به اینکه هنگام راه اندازی آسانسور معمولا بالانس بودن دقیق وزنه تعادل و کابین آسانسور انجام نمی شود، خوردگی فلکه موتور و فلکه هرزگرد در طولانی مدت را سبب خواهد شد.

 • یکسان نبودن میزان کشش سیم بکسل ها: هنگام بکسل ریزی آسانسور باید کشش همه آنها یکسان باشد. بکسلی که کشش بیشتری به نسبت بقیه دارد شیار خود را میخورد.

 • عدم رعایت تناسب میزان سختی فلکه موتور آسانسور و فلکه هرزگرد با سختی سیم بکسل: منظور از سختی فلکه ها و سیم بکسل جنس آنها است که باید مطابق استاندارد تولید شده باشند. در واقع اگر سختی فلکه ها نسبت به سیم بکسل بیشتر باشد، باعث خوردگی بکسل خواهد شد و یا برعکس. البته در خیلی از موارد فلکه هرزگرد خوردگی بیشتری نسبت به فلکه موتور دارد زیرا فلکه موتور مطابق استاندارد بین المللی ساخته می شود اما فلکه های هرزگرد ممکن است استاندارد های روز را رعایت نکنند.

 • خشک بودن سیم بکسل آسانسور: سیم بکسل آسانسور معمولا دارای مغز کنفی بوده که به روغن مخصوص آغشته است. شرایط محیطی آسانسور می تواند باعث خشک شدن بکسل شود و در نتیجه این خشکی زیاد بکسل باعث خوردگی فلکه ها می شود.

 • متفاوت بودن قطر سیم بکسل نسبت به سایز شیار: مثلا شیار فلکه برای سیم بکسل نمره 10 طراحی شده باشد اما از سیم بکسل نمره 11 استفاده شود و یا بالعکس.

 • سیم بکسلها از یک نوع راستگرد یا چپ گرد نباشند: باید به تناسب تعداد از هر دو نوع استفاده شود.

 • تابیدگی زیاد داشتن یک یا چند رشته سیم بکسل نسبت به دیگر سیم بکسلها: چون تابش سیم بکسل ها در ابتدای قرقره با انتهای قرقره متفاوت بوده و هر چه به انتها نزدیکتر باشد تابش بیشتر است لذا باید تمام رشته ها به یک اندازه تاب گیری شوند.

 

انواع فلکه های هرزگرد گیرلس و گیربکس در سایزهای 20-24-25-30-32-40-44-48-52 و تعداد شیار 4 تا 10 با چدن معمولی (خاکستری) و داکتیل (ضد سایش) و انواع فلکه موتور آسانسور گیربکس و گیرلس ایرانی و خارجی و صفر تا ۱۰۰ قطعات آسانسور از جمله انواع ریل چینی و ترک و ایتالیا و انواع موتور ایرانی و ایتالیایی و انواع تابلو و کابینهای MDF استیل و تمام استیل و انواع درب لولایی و اتوماتیک و قطعات مکانیکی و راه اندازی آسانسور در فروشگاه آسانسور افق آماده ارائه به مشتریان عزیز می باشد.

برای دریافت پیش فاکتور یا درج سفارش با شماره تلفنهای: 66803238-66803528-021 تماس گرفته و یا به شماره تلفن: 66790206-021 فکس نمایید و یا سفارش خود را به شماره همراه: 09128599265 واتساپ یا تلگرام ارسال نمایید.

انواع فلکه موتور آسانسور

آسانسور افق تولیدکننده انواع فلکه اصلی موتور گیربکس و گیرلس کاملا مطابق نمونه اصلی و انواع فلکه های هرزگرد با آلیاژ چدن نشکن ضد سایش جهت طول عمر بالا و…

لیست قیمت انواع فلکه موتور آسانسور ایرانی و خارجی

برای سفارش فلکه اصلی موتور آسانسور و فلکه هرزگرد با شماره های زیر تماس بگیرید: شماره های تماس: 66803528-66803238--021 شماره فکس: 66790206--021 همراه-تلگرام-واتساپ: 09128599265 آسانسور افق لیست قیمت انواع فلکه…

فلکه هرزگرد سفارشی پرشیا-فرم سفارش+ PDF بارگیری

شرکت پرشیا انواع فلکه ها را در شیارهای 1 الی 8 و قطر 32-36-40-44-48-52 را طبق سفارش مشتری تولید مینماید.

فلکه هرزگرد 4 شیار قطر 40 پرشیا

قیمت فروش فلکه هرزگرد 4 شیار قطر 40 پرشیا: 9800000 ریال

فلکه هرزگرد قطر 52 آسان الوند

قیمت فروش: استعلام فلکه هرزگرد قطر 52 آسان الوند 4 و 5 شیار تولید می شود.

فلکه هرزگرد قطر 48 آسان الوند

قیمت فروش: استعلام فلکه هرزگرد قطر 48 آسان الوند از 4 الی 6 شیار تولید می شود.

فلکه هرزگرد قطر 44 آسان الوند

قیمت فروش: استعلام فلکه هرزگرد قطر 44 آسان الوند از 4 الی 6 شیار تولید می شود..

فلکه هرزگرد قطر 32 آسان الوند

قیمت فروش: استعلام شرکت آسان الوند تولید فلکه های گیرلس قطر 32 از 4 شیار تا 10 شیار و شفت 50 و 60 را از سال 1392 شروع کرده است.…

فلکه هرزگرد 6 شیار قطر 40 آسان الوند

قیمت فروش فلکه هرزگرد 6 شیار قطر 40 آسان الوند: 11000000 ریال

فلکه هرزگرد 5 شیار قطر 40 آسان الوند

قیمت فروش فلکه 5 شیار قطر 40 آسان الوند: 95000000 ریال

فلکه هرزگرد 4 شیار قطر 40 آسان الوند

قیمت فروش فلکه هرزگرد آسانسور 4 شیار قطر 40 آسانس الوند: 8000000 ریال